Za četiri godine 50.000 radnih mesta u ekologiji
BEOGRAD - U Srbiji bi u oblasti žaštite životne sredine u naredne četiri godine trebalo da bude otvoreno 50.000 novih radnih mesta, ukoliko se nastavi dosadašnji trend korišćenja potencijala zelene ekonomije, izjavio je ministar životne sredine Oliver Dulić.
"Od toga 30.000 ljudi može da se zaposli u oblasti obnovljivih izvora energije i energetskoj efikasnosti, a 20.000 u upravljanju otpadom, ekološkom turizmu i organskoj poljoprivredi", kazao je Dulić na skupu u Beogradu "Zeleni svet - Zelena Srbija" kojim je obeležen Svetski dan zaštite životne sredine, 5. jun.
On je istakao da u zelenoj ekonomiji leži "ogroman resurs za razvoj društva i privrede", ali i očuvanje životne sredine kojim se smanjuje pritisak na zdravstveni fond, jer se omogućava zdravija nacija čije lečenje manje košta.
"Tokom ove godine predstavljeno je i istraživanje koje se bavilo uticajem zagađenja životne sredine u Srbiji na ljudsko zdravlje gde se dokazivalo da je pojava mnogih hroničnih i malignih bolesti posledica lošeg upravljanja životnom sredinom", podsetio je Dulić.
Ministar je naveo da se Svetski dan životne sredine obeležava u čast zelene ekonomije koja se odnosi na otvaranje novih radnih mesta, zaštitu prirode i održivi razvoj.
Održivi razvoj, koji u sebi objedinjava zaštitu životne sredine, ekonomski razvoj i socijalno staranje, kako je naveo, bilo je i osnova nove ekološke politike koja se sprovodila u prethodne cetiri godine u Srbiji i koja je omogućila otvaranje oko 10.000 novih radnih mesta.
"Nova radna mesta su otvorena u oblasti upravljanja otpadom, reciklažnoj industriji, obnovljivim izvorima energije, energetske efikasnosti", rekao je on.
Dulić je kazao da je 2008. u Srbiji reciklirano oko 22 odsto autoguma, dok se danas reciklira 99,5 odsto guma i dodao da je povećano recikliranje i električnog i elektronskog otpada, akumulatora, otpadnih ulja, papira.
On smatra da će se procenat recikliranja i dalje povećavati, kao i kapaciteti prerade sekundarnih sirovina, ukoliko se poveća mreža sakupljača.
"U ovom trenutku u Srbiji se reciklira manji procenat otpada koji napravimo, ali se se reciklira sve što sakupimo", kazao je on i istakao da je zbog toga počela gradnja 30 reciklažnih centara širom Srbije koji će povećati procenat prikupljenih sekundarnih sirovina.
Dulić je naglasio da je "zelena ekonomija idustrijska grana 21. veka i odgovor za krizu nedostatka hrane i energenata", navodeći da Srbija ima velike potencijale za njen razvoj.
Podsetio je i da je Nacionalnom strategijom aproksimacije domaćeg zakonodavstva u oblasti zaštite životne sredine sa zakonodavstvom EU za usklađivanje sa ekološkim standardima Unije Srbiji potrebno 10 milijardi evra.
Taj novac će, pored ostalog, biti potreban za podizanje infrastrukture i kadrovskih kapaciteta u zaštiti vode, zemljišta i vazduha, upravljanjem otpadom, za šta će pored fondova EU, biti nužno i izdvajanje iz budžeta, krediti, ali i javno-privatna parterstva.
Dulić je danas pozvao i sve građane Srbije, lolane samouprave, javna preduzeća i kompanije da se priključe velikoj volonterskoj akciji čišćenja "Veliko spremanje Srbije", u subotu 9. juna.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod