Samo 17 odsto Srbije je pokriveno kanalizacionom mrežom, koja je prilično loše urađena, tako da i najmanja poplava može da izbaci svu prljavštinu na površinu

Samo 17 odsto Srbije pokriveno je kanalizacionom mrežom, a u ostalim delovima naše zemlje mahom se nalaze nestručno urađene septičke jame!

Stručnjaci upozoravaju da i manja poplava, pa čak i topljenje snega može dovesti do izbijanja fekalija na površinu i enormnog zagađenja životne sredine!
- Srbija ima ogroman problem sa otpadnim vodama, ali se o tome ne govori jer druge velike teme skreću pažnju. Problem otpadnih voda je problem lokalnih samouprava, koje treba da izrade projekte. U EU je prosečna pokrivenost kanalizacijom 70 ili 80 odsto, a u Srbiji 17 - upozorila je Tanja Miščević, šefica srpskog tima za pristupne pregovore sa EU.

Nije se vodilo računa

Ona je dodala da će Srbija za usklađivanje sa standardima EU po pitanjima životne sredine morati da izdvoji više od 11 milijardi evra.

Ivan Karić, predsednik stranke Zeleni Srbije, kaže da će minimum 50 odsto ovih sredstava planiranih za zaštitu životne sredine (5,5 milijardi evra) biti neophodno da se izdvoji upravo za rešavanje problema otpadnih voda i fekalija.
- Kad se voda dovodila u gradove u Srbiji, nije se vodilo računa o kanalizacionim sistemima. Građani su pravili septičke jame koje nisu funkcionisale i sada pri najmanjoj poplavi postoji ogromna opasnost od izlivanja fekalija - upozorava Karić i dodaje da se u Srbiji prečišćava tek oko pet odsto otpadnih voda:
- Samo u Savu i Dunav se godišnje slije oko 90 miliona kubnih metara fekalija. Posebno su ugrožene i Kolubara, Zapadna i Južna Morava, koje su praktično kolektori fekalija, ali i gradovi oko tih reka.

Dušan Đurić, direktor Zavoda za vodosnabdevanje, kanalizaciju i zaštitu voda pri Institutu „Jaroslav Černi“, kaže da do problema izlivanja fekalija prilikom velikih padavina dolazi najčešće zbog ilegalnog priključivanja fekalne kanalizacije na atmosfersku kanalizaciju.

Ministarstvo ćuti

- U Srbiji postoji nedovoljan stepen izgrađenosti kanalizacije. Ovakvo stanje je posledica nedovoljnih ulaganja u prethodnih više decenija, kako od strane države tako i od strane lokalnih samouprava - navodi Đurić i dodaje da bi trebalo pod hitno povećati broj postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda.

U Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine juče nisu odgovorili na pitanja.

Ružica Kantar

ČAK 25 GRADOVA BEZ KANALIZACIJE

- Samo 17 odsto Srbije pokriveno je kanalizacionom mrežom
- 25 gradova u Srbiji nema izgrađenu kanalizacionu mrežu
- U EU prosečna pokrivenost kanalizacionom mrežom je 80 odsto
- 11 milijardi evra će morati da izdvoji Srbija za usklađivanje sa standardima EU po pitanju životne sredine
- Srbija prečišćava tek oko pet odsto fekalnih voda
- 90 miliona metara kubnih fekalija se godišnje slije samo u Savu i Dunav
- Posebno su ugrožene i Kolubara, Zapadna i Južna Morava, koje su praktično kolektori fekalija, ali i gradovi oko tih reka

Hronologija
FEKALIJE POPLAVILE VREDNE SLIKE

- Maj 2015. Meštani novosadskog naselja Klisa gušili su se u smradu jer su usled izlivanja otpadnih voda zbog obilne kiše ulicama plivale fekalije

- Mart 2015. Više od 1.000 meštana romskog naselja u Batajnici bilo je izloženo zarazi kad su podzemne vode i fekalije iz septičkih jama poplavile kuće

- Februar 2015. Fekalna kanalizacija izlila se u centru Vranja, pa su fekalije preplavile i krug bolnice

- Oktobar 2014. Meštani sela Grabovice, nadomak Gornjeg Milanovca, zatražili su pomoć od Vlade Srbije kako bi zaštitili decu od fekalija koje se izlivaju na igralište

- Avgust 2009. U galeriji Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) u Beogradu izlila se fekalna kanalizacija i poplavila podrum sa 500 vrednih umetničkih dela