Platite bar jedan od računa, ne odlažite ih, probajte honorarno da zaradite slobodnim danima, koristite gradski prevoz i kupujte samo najnužnije

Uz pretpraznično dobro raspoloženje redovno ide i postpraznična glavobolja, ali ne samo zbog preteranog pića već i zbog praznih novčanika.

Novogodišnji i božićni popusti toliko probude maštu potrošača da kupuju što im inače ne bi ni palo na pamet, masovno posežu za čekovima, a minus raste i na kreditnim karticama.

Zaobiđite fast-fudove

Praznična groznica često odlaže i plaćanje računa za komunalije, struju, kablovsku televiziju i internet, što se „rasipnicima“ vraća kao bumerang u januaru, pa je potrebna umetnost kako preživeti „najduži“ mesec u godini.

Jedan od prvih načina da smanjite promaju u džepovima je da višak namirnica koje ste kupili za prazničnu trpezu zamrznete i koristite kasnije umesto da ih bacite. Preporučuje se i zaobilaženje restorana brze hrane, pekara i kantina u širokom luku, pošto je kuvanje kod kuće najisplativiji način da se prehranite do kraja meseca. Neophodno je i sve kupovine koje nisu neophodne odložiti za naredne mesece.

Jedan od načina da se uštedi je i „garažiranje“ automobila i odlazak na posao gradskim prevozom. Na taj način može se uštedeti oko 8.000 dinara za mesec dana.

Tekući račun u „crvenom“

- Ljudi će u januaru smanjiti količine namirnica i kupovaće samo ono što im je neophodno za egzistenciju. Ušteda će biti i to što neće obnavljati garderobu i obuću. Nabavke koje su potrebne, a nisu egzistencijalne prirode mogu se odložiti - kaže Saša Đogović iz Instituta za istraživanje tržišta. Nikako ne ulećite u „crveno“ na tekućim računima jer će vam se to obiti o glavu kao najskuplji vid zaduživanja.
Međutim, ukoliko ste već u debelom minusu, sa karticama na limitu, a kod sebe imate tek nekoliko hiljadarki, vikende iskoristite za dodatni posao. Ili probajte da reprogramirate sve dugove. Takođe, pogledajte šta od stvari koje imate više ne nosite ili ne koristite, a možda biste mogli da ih prodate.

Saveti
HIBERNACIJA DO MARTA!

Zamrznite višak hrane (sarmu, pečenje, sitne kolače)
Kuvajte sami umesto da jedete brzu hranu po pekarama i restoranima
Vozite komšiju ili kolegu do posla i delite troškove za gorivo
Parkirajte automobil i koristite javni prevoz
Kupujte samo najneophodnije namirnice
Pogledajte šta imate od starih aparata i stvari, a koje možda možete prodati
Kupujte namirnice na akcijama
Odložite kupovinu garderobe i obuće
Velike kupovine odložite za naredne mesece
Isplanirajte dnevni trošak i strogo ga ograničite
Platite bar neke od računa, jer će u februaru više boleti
Pokušajte honorarno da zaradite slobodnim danima
Konsultujte se na vreme u banci za reprogram dugova

ČINJENICE

1% građana planira svoj kućni budžet
Svaki peti građanin u januaru ispiše najmanje jedan ček
9 miliona čekova se realizuje godišnje u Srbiji
Od 60 do 270 dana odloženog plaćanja nude trgovački lanci
Do 30% su kamate na dozvoljeni minus
34% do 54% je kazna za prekoračenje dozvoljenog minusa



Slavica Tomčić