Njuzvik je u Beogradu pored najvažnijih državnih institucija pomoću kriptofona pronašao više sumnjivih signala koji ukazuju na lažne bazne stanice, uređaje pomoću kojih se presreću razgovori, SMS poruke i ubacuju špijunski softveri u telefon

Smrkava se u Beogradu. Pripremamo opremu za finalnu proveru i video-dokumentovanje višenedeljnog istraživanja Njuzvika. Vozimo se kroz centar grada, trasom na kojoj se nalaze najvažnije državne institucije - zgrade Predsedništva, Vlade Srbije, Skupštine Srbije, nekoliko ministarstava - gde je koncentrisan najveći protok tajni visokog stepena zaštite.

U te zgrade dolaze političari, biznismeni, bezbednjaci, diplomate, obavljaju se veoma važni i poverljivi razgovori, razmenjuju vredne informacije od velike važnosti za bezbednost države, monetarnu stabilnost, spoljnopolitičku strategiju, koje na tržištu informacija znače novac, moć i materijal za ucene.

Dok se vozimo, u ruci držim kriptofon, telefon sa specijalnom zaštitom koji izgleda kao običan aparat, ali korisniku šalje upozorenja kada je komunikacija nesigurna. Kriptofon može da otkrije uređaje, takozvane IMSI kečere (IMSI catcher) ili aparate stingrej (stingray), koji imitiraju rad baznih stanica, obaveštavajući korisnika o sumnjivim signalima, odnosno pokušajima komunikacije lažne bazne stanice sa telefonom.

Preko lažnih baznih stanica presreće se komunikacija korisnika mobilnih telefona koji su u njenom dometu. Kriptofon to pokazuje crvenim linijama, koje znače veoma visoku sumnju da nešto nije u redu, a osim toga, kada je u blizini jedan takav uređaj, 3G mreža mobilne telefonije često prestane da radi i telefon prijavi 2G mrežu, koja je mnogo ranjivija na ove napade.
Posle nekoliko nedelja istraživanja otkrili smo gomilu sumnjivih signala koji ukazuju na uređaje za presretanje razgovora, uglavnom pored najvažnijih državnih i vojnih institucija.

CEO TEKST PROČITAJTE NA PORTALU NEWSWEEK.RS