SLAVICE, STIDIŠ LI SE? Ako se ovako nastavi Srbi će izumreti!
Ako država ovako nastavi Srbima kao narodu preti izumiranje!
Dok u Srbiji sa demografske karte svake godine nestane grad veličine Jagodine, dok su većini političara puna usta borbe protiv bele kuge, dok više od 400.000 parova ne može da dočeka red ili uopšte ostvari pravo na veštačku oplodnju, srpski zakoni će, kako stvari stoje, i dalje zabranjivati surogat majčinstvo!
Naime, u Građanskom zakoniku, čije bi pisanje uskoro trebalo da bude završeno, nije predviđena mogućnost da žena rodi dete u korist druge žene ili bračnog para.
Demografija
Međutim, Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku, nije želela konkretno da odgovori da li u Srbiji treba da bude dozvoljeno surogat majčinstvo, već je rekla da su to „značajne teme sa stručnog, formalno-pravnog i etičkog aspekta, za koje je svakako potreban stav stručnjaka“.
Za to vreme, od 168 opština u Srbiji 160 beleži negativan prirodni priraštaj, sela su odavno pusta, gradovi sve više prazni, a upravo majke postaju najveći državni deficit.
- Novim zakonom neophodno je predvideti i surogat majčinstvo, ali podzakonskim aktima se mora precizno rešiti da na to pravo imaju isključivo žene koje zbog medicinskih problema nisu u mogućnosti da se ostvare kao majke, kako ne bi došlo do zloupotreba. Država trenutno ima i mnogo veće zadatke, da omogući veći broj finansiranih vantelesnih oplodnji, jer u našoj zemlji čak 400.000 parova čeka na to, da ukine starosnu granicu za žene koje imaju reproduktivni potencijal, a omogući besplatno zamrzavanje i odmrzavanje preostalih embriona - objašnjava za Kurir Sandra Jovanović, predsednica Udruženja „Šansa za roditeljstvo“.
Zloupotreba
Angelina Radulović iz Udruženja građana „Roditelj“ smatra da mehanizmi po kojima bi se surogat majčinstvo odvijalo moraju „duboko da se promisle i jasno regulišu“.
- Najvažnije je da izbegnemo svaku zloupotrebu.
Ranije se pominjalo da žena koja prihvati da bude surogat majka to mora raditi bez novčane nadoknade, ali onda ne vidim razlog zbog kojeg bi to neko radio, osim ako ne pomaže nekom izuzetno bliskom...
Ovo je vrlo osetljiva stvar, a što se tiče roditeljstva u Srbiji, imamo mnogo odluka koje se donose ili ukidaju naprečac, što mora da se menja - kaže Radulovićeva.
Šta je surogat majčinstvo
Prvi slučaj surogat majčinstva u SAD bio je 1986. godine, kad je surogat majka 24 sata posle porođaja otišla po dete, uzela ga od roditelja i odvela iz zemlje
U Indiji žene svoju matericu iznajmljuju za 5.000 evra kako bi pobegle iz svojih sela u urbanije delove zemlje, jer to vide kao šansu za bolji život
Surogat majčinstvo dozvoljeno je u većini država SAD, u Velikoj Britaniji, Poljskoj i Ukrajini, Indiji, a u Holandiji i Francuskoj samo kao nekomercijalna delatnost
Surogat majčinstvo je strogo zabranjeno u Nemačkoj, Austriji, Grčkoj i Irskoj
Stručnjaci objašnjavaju da surogat majka nema nikakvu genetsku vezu s detetom koje nosi
Surogat majke širom sveta moraju da ispunjavaju iste uslove - da imaju između 18 i 35 godina i da imaju jedno ili više svoje dece
Kabinet ministarke Slavice Ðukić Dejanović
Formirali smo savete i radimo istraživanja
Iz kabineta Slavice Đukić Dejanović, ministarke bez portfelja zadužene za demografiju i populacionu politiku, nabrojali su nam neke od aktivnosti kojima se ovo telo bavilo od osnivanja 2016. godine.
- Formiran je Savet za populacionu politiku, pripremaju se uslovi za pilot-projekte u kojima će se tokom 2017. godine u više opština u celoj zemlji testirati različite mere populacione politike, od kojih će se najučinkovitije, nakon evaluacije, uvrstiti u zakone. Takođe, u saradnji s Privrednom komorom Srbije radi se veliko istraživanje na 500 privrednih subjekata u 167 opština u skladu s ciljem usklađivanja rada i roditeljstva - navedeno je iz kabineta.
E. K.
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)