Jedan od najznačajnijih dizajnera prvi put je u svoju njujoršku kancelariju primio jednu novinarsku ekipu s prostora bivše Jugoslavije. Okružen mnoštvom knjiga i skupocenim Vorholima, Mirko Ilić i dalje isijava energijom koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim

Kultni status na prostoru bivše Jugoslavije Mirko Ilić dobio je još pre 30 godina, kad je iz nje i otišao. Uvek je bio dovoljno hrabar da eksperimentiše i dovoljno kreativan da se suprotstavi utvrđenim normama. Njegova dela čuvaju se u najvećim umetničkim zbirkama u svetu, a Muzej moderne umetnosti u Njujorku MoMa prošle godine otkupio je 38 njegovih radova i uvrstio ih u svoju stalnu zbirku.
mirko-ilic.jpg
Maja Mojsovski Rašević 

Danas pripada delu emigracije nekadašnje Jugoslavije, koja ima samo jedno državljanstvo - američko. Ipak, on je jedan od retkih koji još uvek posećuje prostore te nekadašnje zemlje. Intervjue je davao samo tokom tih kratkih poseta nekadašnjoj domovini. Nikada ga niko nije snimao u Njujorku u njegovom, već dugo vremena, prirodnom okruženju. Njegova kancelarija nalazi se na trećem spratu zgrade koja je u vlasništvu žive legende dizajna Miltona Glejzera, autora zaštitnog znaka Njujorka „I Love NY“.

Njegov studio je jedan od najjednostavnije dekorisanih poslovnih prostora koje sam video. Ničega nema previše, sem možda dela Endija Vorhola. Ima ih čak dva. Iz iste su edicije i veoma su skupi. Tačnije, neprimetni i preskupi.
naslovna-strana-magazina-time-koju-je-dizajnirao-mirko.jpg
Privatna Arhiva Mirka Ilića 

- Pošto je Tramp postao 45. predsednik, kako Mirko Ilić vidi pravac kojim je krenula Amerika?

Ovde su najveći problem siromašni belci muškarci. Oni su ostali napušteni od svih, pa i od demokrata. Zbog urođenog osećaja rasizma oni su se dugo osećali povlašćeno i onda se dogodilo da u nekoliko godina izgube sve...

CEO TEKST PROČITAJTE NA PORTALU NEWSWEEK.RS