U beogradskom Institutu za sudsku medicinu vrše se obdukcije usnulih zauvek. Razgovarali smo s doktorima kojima u opisu posla nije razgovor s pacijentima

Gledajući mrtva tela koja prekrivena belim čaršavima nepomično leže na hladnim metalnim stolovima, shvatam da je život čoveka na ovoj planeti u odnosu na svemir samo jedan uočljiv trenutak. Pomenuta tela spremna su za obdukciju. Kroz moždane hemisfere proleti mi Šekspirov „Henri VIII“, čije reči svi neprestano treba da imaju na umu: „Ja ću pasti kao izdisaj svetlosti u večernjim satima i niko me više neće videti“. Svi mi moramo shvatiti da se možemo naći na stolovima u sali za obdukciju Instituta za sudsku medicinu.

Zgrada se nalazi u centru grada, u Deligradskoj ulici, u dvorištu iza Medicinske škole. Nosi ime Milovana Milovanovića, prvog srpskog profesora sudske medicine, osnivača Sudskomedicinskog zavoda i pisca prvih knjiga iz te oblasti. Rođen 1884. u Negotinu, a u trenucima nervnog rastrojstva ovozemaljsko bivstvo je 1948. okončao samoubistvom. Eto, čak i život osnivača sudske medicine kod nas staje u nekoliko novinskih redaka, što samo dokazuje da je jedino smrt izvesna. I neizbežna.

slobodan-savic.jpg
Foto: Privatna Arhiva

SKROMNIJE NEGO U TV SERIJAMA

Moji domaćini su doktori sudske medicine, profesor Ðorđe Alempijević, šef Katedre za sudsku medicinu, i profesor Slobodan Savić. Njihovi kabineti znatno su skromniji od kabineta, kancelarija i prostorija koje gledamo u anglosaksonskim i skandinavskim TV serijama i filmovima u kojima su forenzičari i obducenti glavni učesnici. Izvinjavaju mi se što čak ni kafom ne mogu da me posluže.

Na početku razgovora objašnjavaju mi da se svi koji rade u ovom institutu vode kao zaposleni na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Treba znati da svi doktori sudske medicine delaju na više frontova. Prvi je specijalizacija sudske medicine, drugi je teoretski i praktični rad sa studentima, a treći objavljivanje naučnih radova i, kad je to neophodno, aktivno učešće u sudskim procesima.

Zajedno s dr Savićem bio je u timu eksperata beogradskog Instituta za sudsku medicinu koji je vršio ekshumacije tokom 2001. i 2002. u Batajnici. Učestvovao je i u velikom broju sudskomedicinskih veštačenja pred redovnim sudovima u Srbiji.

CEO TEKST PROČITAJTE NA PORTALU NEWSWEEK.RS