Razlog njegove želje da prolongira kanonizaciju je, kako se navodi, to što mu je stalo da održi dobre odnose s Ruskom, ali i sa SPC

Papa Franja odbija da proglasi zloglasnog kardinala Alojzija Stepinca za svetitelja Rimokatoličke crkve, a to je samo jedan u nizu poteza koji su izazvali revolt kod Hrvata.

Zbog toga ga Srbi sve više simpatišu. Nijednog papu nisu doživljavali kao ovog, a s druge strane, hrvatske, sve više gledaju ispod oka ka Vatikanu. Razlog njegove želje da prolongira kanonizaciju je, kako se navodi, to što mu je stalo da održi dobre odnose s Ruskom, ali i sa SPC.

Ono što je Hrvate još razočaralo jeste to što je papa Franja izrazio skepsu prema prikazanju Gospe u Međugorju, što mnogi smatraju čudom, ali i dobar odnos sa SPC, koji je potvrdila i srpska delegacija nakon posete Vatikanu u januaru prošle godine. Pride, smenio je četiri hrvatska biskupa 2015.
papa-franja-alojzije-stepinac-srbi-hrvati-popularnost.jpg
Profimedia 

Verski analitičar Draško Đenović kaže da je istina da Srbi rimokatoličkog poglavara sve češće u šali oslovljavaju sa „Franjo, Srbine“, dok se u Hrvatskoj, naročito među sveštenstvom, ne gleda posebno blagonaklono na njega.
- Papa Franja se smatra papom socijalistom, jer se zalaže za socijalnu pravdu, siromašne... To upada u oči hrvatskim biskupima, koji su, kao i srpske vladike, navikli na bogatstvo - priča Đenović i dodaje da ako bi Stepinac bio proglašen za sveca, on ne bi bio hrvatski, već katolički svetac.

U Hrvatskoj se na to drugačije gleda.
- Papi je stalo da uspostavi dobre odnose s Ruskom crkvom, pa u tom smislu ne bi čudilo ako bi se kanonizacija prolongirala. U Hrvatskoj pak to doživljavaju lično, oni Stepinca slave već 20 godina, te nisu srećni zbog toga.

ŠTA HRVATIMA SMETA KOD PAPE

Odbija da prizna kardinala Alojzija Stepinca za sveca
Skeptičan prema ukazanju Gospe u Međugorju, za koje je rekao da „Gospa nije superstar“
Pre dve godine poslao u penziju četiri hrvatska biskupa koja pripadaju takozvanoj desnoj struji
Delegacija Srpske pravoslavne crkve nakon posete Vatikanu poručila da je „razgovor bio srdačan, i to ne u uobičajenom diplomatskom značenju te reči“



R. K.