Dečiji dodatak prima oko 400.000 mališana u Srbiji
BEOGRAD - Dečiji dodatak u iznosu od oko 2.000 dinara danas u Srbiji prima oko 400.000 mališana, ukupna izdvajanja iz budžeta za novčane naknade za porodice sa decom 2011. godine iznosila su oko 40 miljardi dinara, a blizu 10 odsto dece živi ispod apsolutne linije siromaštva.
Kako je rečeno na konferenciji za novinare "Mreže organizacija za decu Srbije" i "Društva za razvoj dece i mladih", 2009. godine je 22,1 odsto dece bilo izloženo riziku siromaštva, a mališani do 14 godina i lica starija od 65 godina su više izložena siromaštvu od ostalih starosnih grupa.
Predsednica udruženja "Roditelj" Dragana Soćanin navela je da je potrebna efikasnija finansijska podrška porodicama sa decom, jer sadašnji transferi nisu dovoljni, kao i da se u Srbiji oko 10 milijardi dinara iz budžeta izdvaja za dečiji dodatak.
"Postojeći paketi pomoći nisu dovoljno efikasni i prepoznati kao mere za povećanje kvaliteta života porodica sa decom", navela je Soćanin i dodala da briga o deci treba da bude prioritetna tema države.
Dečiji dodatak za prvo dete je potrebno povećati, navela je Soćanin, a treba i smanjiti period njegove isplate na 12 meseci i očevima omogućiti da budu ravnopravni podnosioci zahteva.
Ona je naglasila i da se dečiji dodatak prima samo za prvo, drugo, treće i četvrto dete, ali ne i ukoliko ih ima više, kao i da pravo na roditeljski dodatak imaju samo majke.
Ona je navela i da je analiza državnih izdvajanja za decu i porodicu koji je pripremilo "Društvo za razvoj dece i mladih", pokazala da se potencijalni korisnici dečijeg dodatka o njemu obaveštavaju od drugih korisnika ili od organizacija civilnog društva, a ređe od zaposlenih u socijalnim centrima i iz medija.
Menadžer Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije Žarko Šunderić naveo je da budžetska izdvajanja za nadoknade porodicama sa decom verovatno ne mogu da budu mnogo veća, ali mogu da se drugačije rasporede.
Šunderić je objasnio i da se iznos dečijeg dodatka posmatra u odnosu na prosečne zarade u zemlji, i da on u Srbiji, kao i u zemljama EU, iznosi oko 0,4 odsto prosečne plate.
Kad budu porasle plate, povećaće se i dečiji dodatak, naveo je Šunderić i dodao da je jedna od ideja za drugačiju raspodelu dečijeg dodatka, da se osigura da se on dodedljuje baš siromašnoj deci i da ga svako od njih dobije, a da ga deca iz bogatijih porodica ne dobijaju.
Jedna od ideja je, kako je Šunderić naveo, da se porodicama koje imaju "udar na budžet" u septembru kada mališani kreću u školu, obezbedi da dobiju više novca.
Rezultati analize sa inicijatovim za izmenu postojećih zakonskih rešenja biće prosleđeni Vladi Srbije i poslanicima novog saziva parlamenta.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta