ALKOHOLIČARI NA LEČENJU BEZ LEKOVA: Mesec dana nemaju adekvatnu terapiju!
U apotekama ne može da se kupi „esperal“, pa mnogi, nažalost, počinju ponovo da piju
Osobe koje se leče od alkoholizma su u velikom problemu jer u apotekama nema leka „esperala“, koji je važan u lečenju.
Jedan od korisnika kontaktirao je s našom redakcijom vidno uznemiren s obzirom na to da je relativno skoro počeo da ga koristi i da je još, kako kaže, u „kritičnoj fazi“.
- Potrošio sam svoje zalihe, a kad sam otišao da ga kupim, u jednom lancu apoteka su mi rekli da ni u jednom od njihovih 160 objekata u Srbiji tog leka nema već mesec dana. Obišao sam još nekoliko ustanova i svuda mi je rečeno isto. Ne znam šta da radim - ispričao je naš sagovornik.
Bivša korisnica ovog leka N. I. objasnila nam je da svaka nestašica može biti opasna za korisnike koji su u ranoj fazi lečenja, jer će ih to lako podstaći da ponovo počnu da piju, što može biti opasno.
- Taj lek u stvari nije pravi lek protiv žudnje. To je takozvani stražar u stomaku. Stražar, jer ako popijemo čašicu alkohola posle njega, možemo umreti. Smešno zvuči, ali istinito je - priča bivša zavisnica od alkohola.
Kaže da lek kombinovan s bilo kojom količinom alkohola proizvodi hemijsku reakciju. Kod nekog dolazi do naglog gušenja, padanja u nesvest, a dešavaju se i smrtni slučajevi.
Pitanja o nestašici uputili smo nosiocu dozvole leka u Beogradu „Sanofi-aventisu d.o.o.“ i RFZO, ali nisu odgovorili.
U Agenciji za lekove i medicinska sredstva rečeno nam je da je lek registrovan i da ima dozvolu do 2019.
- Poslednji put je uvezen 2015. i od tada nemamo dalji uvoz, odnosno zahtev za izdavanje sertifikata. Naša pretpostavka je da to nisu dugotrajne nestašice. Verovatno su zalihe potrošene pre nego što je proizvođač očekivao. Postoje lekovi koji su zamena za „esperal“, ali uz dozvolu lekara.
M. B.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore