Lekovi su nam postali sastavni deo nesesera. Bez njih ne idemo nikuda i gutamo ih kao bombone.

Skoro cela Srbija je već nekoliko godina na sedativima. O tome svedoče podaci Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), prema kojima smo samo prošle godine popili neverovatnih 5,3 miliona kutija lekova za smirenje - anksiolitika u koje spadaju popularni lekići, kao što su "bensedin" i "bromazepam".

Nepromenjenu milionsku količinu lekova za smirenje progutali smo i 2015., dok smo se 2014. smirivali sa 200.000 kutija više nego prošle i pretprošle godine. Šta nam se desilo, to je tema za istraživanje srpskih psihijatara...

Dr Jovan Marić, profesor psihijatrije, kaže da nam je nažalost realnost katastrofalna i ne možemo da se izborimo sa njom!

alkohol-lekovi-drogiranje-samoubistvo-sifra-0131442101.jpg
Foto: Profimedia

"Definitivno se teško živi. Promenio se sistem vrednosti koji smo imali pre 20 - 30 godina. Primera radi, sada hipnotisano gledamo u reklame u kojima nam se nude putovanja, da kupimo svašta, a s druge strane nemamo para za to. Normalno je da slede nezadovoljstvo, uznemirenost, depresija, nesanica...Ne možemo da podnesemo ta stanja i onda posežemo za lekovima. Savremeno društvo je favorizovalo novac, dok smo ranije živeli od ljubavi, druženja, boravka u prirodi", navodi ovaj stručnjak.

Prof. Marić upozorava da život na lekovima za smirenje ne može da se pretvori u apsurd jer su nuspojave upravo ona stanja zbog kojih smo ih uzimali, a odvikavanje je baš kao i kod narkomana.

(Alo)