DRAMATIČNO: Zmija otrovnica ujela radnika u fabrici u Kragujevcu!
Na izlazu iz fabričkog kruga, kod kapije „Šest topola“, Dejana P. (38) za podlakticu ugrizla šarka, a zbog brze intervencije lekara život mu nije ugrožen
Otrovna šarka ga je ujela za podlakticu blizu izlaza iz kruga „FCA Srbija“, kod kapije „Šest topola“, kada je s kolegama krenuo kući nakon završene smene.Naišli su na zmiju, a Dejan ju je, da bi je sklonio, uhvatio za rep. Šarka se izvila i ugrizla ga za ruku. On ju je u strahu odbacio od sebe, a ona brzo odmilela ka reci. Prijatelji su odmah pozvali Hitnu pomoć i zahvaljući brzoj reakciji lekara život mu nije bio ugrožen.
Kurir je nedavno pisao da je sve više zmija u Srbiji, a stanovnici Kragujevca svedoče da ih u tom delu fabrike uvek ima jer u blizini protiče Lepenica, uz koju se nastanjuju brojni glodari, koji su omiljena hrana zmijama.
Podsetimo, pre nekoliko dana u autobusu „Niš ekspresa“ uhvaćena je zmija dugačka oko dva metra, koja se čak jednoj putnici obmotala oko noge, a neposredno pre toga sličan stres preživeo je i Vranjanac koji je u automobilu zatekao ozloglašenu otrovnicu - poskoka. Jedna zmija je na autobuskoj stanici u Beogradu izmilela iz torbe putnika...
Termoelektrana „Nikola Tesla“
ZMIJE VISILE PO ZIDOVIMA
Radnike obezbeđenja TE „Nikola Tesla“ u Obrenovcu iznenadile su zmije sklupčane oko uređaja, gde im je, izgleda, bilo toplo. Pozvali su odmah nadležne službe, odnosno ekipu „Veterine Beograd“, koja je ustanovila da su u pitanju smukovi, prosečno dugi oko metar i po, a zatim gmizavce uspešno uklonila.
Zaštićena vrsta
KAZNA ZA UBIJANJE ŠARKE 100.000 DINARA
Na teritoriji Srbije postoji 10 vrsta zmija, od kojih su tri otrovne. Zaštićene su zakonom, a kazne za ubijanje se kreću od 14.400 dinara za poskoka, 40.000 za neutralne zmije, 50.000 dinara za smukove, pa sve do 100.000 dinara za šarke.
ŠTA RADITI KADA NAIĐETE NA ZMIJU
Stanite i umirite se
Nemojte se plašiti ili paničiti
Pripremite štap tako da, ako krene prema vama, možete da je odgurnete
Ako ne ode sama, bacite manji kamen blizu nje ili lupkajte štapom ispred nje da je oterate
Nemojte zmiju udarati štapom, gađati kamenom ili ubiti
Otrov zmije je najbolje odmah isisati - Netačno
Rana se nikako ne sme isisavati, jer postoji velika šansa da u usnoj duplji postoji mikroranica preko koje otrov može ući u krvotok.
Uhvatite zmiju nakon ujeda da bi lekari znali koji protivotrov da daju - Netačno
Lekari u domovima zdravlja u većini slučajeva ne znaju da prepoznaju koja je zmija otrovna, a koja ne. Tako možete ugroziti i bezbednost drugih ljudi.
Ranu od ujeda zmije prerežite nožem - Netačno
Ne treba rezati ranu, jer se tako ona još više zagadi, a otrov inače razređuje krv tako da može doći do obilnog krvarenja.
Nakon ujeda zmije odmah otrčati po pomoć – Tačno i netačno
Važno je da se protivotrov primi što pre, ali je izuzetno važno i da se ujedena osoba umiri. Panika i nagli pokreti ili trčanje ubrzavaju krvotok i doprinose širenju toksina.
Ružica Kantar
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega