Partnerstvo vredno svetskog priznanja
„Pupin memorijalni projekat”, partnerski projekat Obrazovno-istraživačkog društva „Mihajlo Pupin“ i kompanije Telekom Srbija, našao se među prvih pet projekata u okviru takmičenja Svetskog samita o informacionom društvu.
Sam projekat, koji na globalnom nivou promoviše delo našeg velikog naučnika u oblasti telekomunikacija i kulture, sastoji se iz dve komponente, Pupinovog virtuelnog muzeja i interaktivne izložbe o Pupinu u kojima je glavni partner bio Telekom Srbija. Nastavljajući tradiciju popularizacije lika i dela velikih srpskih naučnika, Telekom Srbija je, u saradnji sa Obrazovno-istraživačkim društvom „Mihajlo Pupin“, na interaktivan način, kroz Virtuelni muzej omogućio mladima da „kroče“ u svet Mihajla Idvorskog Pupina, obiđu njegov zavičaj i steknu uvid u rad ovog velikog naučnika, profesora i dobrotvora.
Druga komponenta, izložba „Pupin – od fizičke do duhovne realnosti“, jedinstvena je po mnogo čemu jer predstavlja najobimniji presek života i dela velikog Pupina, prikazan upotrebom tehnologije proširene stvarnosti na taj način ispisujući muzeologiju budućnosti. Sama izložba trajala je 15 meseci i videlo ju je više od 120.000 građana i posetilaca Beograda.
Visok plasman „Pupin memorijalnog projekta“ značajan je ne samo zbog promovisanja naučnog nasleđa Mihajla Pupina u oblasti kulture i telekomunikacija čiji je rad zaštitio i UNESKO 2014. godine, već i zbog činjenice da ta promocija koristi moderne tehnologije kako bi ljudima širom sveta približila naučnu građu Mihajla Pupina.
Pored izložbe i Virtuelnog muzeja, Telekom Srbija je, u saradnji sa autorkom Aleksandrom Ninković Tašić, organizovao konkurs o Pupinu na kojem je učestvovalo više od tri stotine đaka, a Idvor, rodno mesto naučnika, ucrtano je na virtuelnu mapu sveta. Tako je Virtuelni muzej, zahvaljujući Telekomu Srbija i Obrazovno-istraživačkom društvu, postao mesto interaktivnih sadržaja namenjenih mladima.
Nastavljajući dobru tradiciju približavanja lika i dela velikih naučnika najširoj publici, Telekom Srbija je u prethodnoj godini realizovao i projekat „Teslin vremeplov“, multimedijalnu projekciju o životu i delu Nikole Tesle, koji se našao među pet najboljih projekata u oblasti nauke i obrazovanja u Evropi u 2016. godini. Time je Telekom Srbija, po drugi put u šest meseci, ostvario zavidnu poziciju na međunarodnim konkursima koji vrednuju upotrebu modernih tehnologija u nauci i kulturi.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore