(VIDEO) HOROR NADOMAK DEPONIJE U VINČI: Očajni građani na žarištu zaraze, otrova i prašine!
Stanovnici Vinče i okolnih mesta se žale na smrad i na otpadne čestice koje dolaze pravo sa deponije koja predstavlja žarište otrovnih čestica i zaraze!. Požar je na deponiji Vinča buknuo pre 25 dana i od tada, iako je u najvećem delu ugašen, kulja dim koji ugrožava okolna naselja.
Stanovništvo naselja Karaburma, Višnjica, Višnjička banja, Lešće, Rospi ćuprija, Slanci su direktno na udaru smrada, ali i opasnih čestica koje im vetar nanosi na bašte i kuće.
Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje nekoliko puta je saopšteno da su merenja pokazala da u vazduhu nema prekograničnih vrednosti zagađujućih i štetnih čestica. Ipak, udisanje vazduha u Vinči i okolnim mestima je skoro nepodnošljivo zbog konstantnog smrada koji lokalnom stanovništvu život čini, u najmanju ruku, neprijatnim.
Iako nismo mogli da dođemo do deponije, stigli smo do rampe u Vinči gde smo mogli da osetimo neprijatne mirise. Na ovim visokim temperaturama širi se nesnosan smrad. Pored mora otpada, žive ljudi. To su lokalni stanovnici koji su kupili plac u Vinči gde su sagradili i kuće, ali im je funkcionisanje sada znatno otežano.
- Ovo je strašno, ovde je nemoguće disati. Ja sam asmatičar i jako mi smeta ovaj smrad. Mi ne znamo šta više da uradimo i apelujemo da se ovo sredi jer je smrad prejak, žali se A.M koja živi u blizini deponije.
Međutim i žitelji okolnih mesta su takođe "na meti" smrada i gasova koji kako kažu mogu da se vide i golim okom.
- Mi vidimo maglu otrova, prašine i smrada koji nam pada tačno u naselje jer je ovo dolina. Kad se smrad ovde zavuče, više ne izlazi. Video sam kako su čestice prašine padale na drveće i lišće, pa neka mi neko kaže da nije opasno, priča J.K koji živi u Slancima.
Pored neprijatnih mirisa, žiteljima ovih naselja smetaju i takozvani "crni potoci" koji se slivaju pored deponije.
- Pored same deponije koja nam nanosi užasan smrad, ovde će biti i otpadne vode. To je nepodnošljivo. Oni su trebali da ugrade i cevi koje će odvoditi vodu u Dunav. Umesto toga oni su zatrpavali potok koji je sada crn kao katar. To se razlilo po celoj deponiji, koja je visoka oko 150 metara, priča M.J.
Podsetimo, požar koji je pre skoro mesec dana izbio na deponiji u Vinči je lokalizovan. Međutim, opasnost od ponovnog izbijanja plamena i dalje postoji zbog toga što problem predstavlja žarište koje tinja u naslagama đubreta većim od 50 metara.
Iz grada obećavaju da će 6. jula znati rešenje za deponiju u Vinči, kada budu dobijene ponude od najvećih svetskih firmi, kako bi se napravila fabrika za preradu otpada u električnu i toplotnu energiju.
(Kurir.rs/Espreso/Jelena Jovanović/ Foto:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega