Za 1.000 dinara je pre godinu dana moglo da se pazari 2,5 kg svinjskog buta, a sada svega 1,7 kg. Za istu novčanicu možemo da kupimo i 800 g manje svežeg šarana, 1,3 kg šećera i 1,2 kg jabuka


Koliko građani Srbije lošije žive nego pre godinu dana, najbolje se vidi i po tome koliko manje proizvoda možemo kupiti u prodavnici i na zelenoj pijaci za 1.000 dinara.


Osim po tome što je za minimalnu potrošačku korpu u martu ove godine trebalo izdvojiti 35.962 dinara, dok je istovremeno minimalna prosečna zarada iznosila svega 23.920 dinara, pad životnog standarda najbolje vidi se i po tome što smo u junu prošle godine za jednu „crvenu“ mogli da kupimo 2,5 kilograma svinjskog buta, a u junu ove godine svega 1,8 kilograma. U odnosu na 2016, ove godine za 1.000 dinara u marketima može da se kupi 800 grama manje svežeg šarana, 1,3 kilograma šećera, 100 grama kafe, ali i 1,2 kilograma manje jabuka.

untitled1364576878.jpg
Kurir 

Na zelenoj pijaci ove godine za tu novčanicu možemo da dobijemo između 16 i 21 kilogram manje krastavca salatara, od tri do 12 kilograma manje paprike babure, kao i oko tri kilograma manje pomorandži...

- Za proteklih godinu dana skoro da nema proizvoda kome se nije promenila cena. Uglavnom su svi poskupeli od pet do 25 odsto, počev od voća i povrća, hemije, delikatesa pa do mesa i ribe. Cene vekne hleba „sava“ i svežeg mleka ostale su iste, a samo su retki proizvodi pojeftinili, poput pšeničnog brašna za 1,5 dinara po kilogramu i jestivog ulja, čija je cene niža za oko tri dinara - rekli su nam u jednom velikom trgovinskom lancu.


Drastičan pad vrednosti hiljadarke nije pratio adekvatan rast prosečne zarade, koja je od maja 2016. do maja 2017. porasla svega za 3.186 dinara.

Slavica Tomčić


Goran Papović

NE VAŽI ZAKON PONUDE I TRAŽNJE


Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača, naglašava da je jasno da je socijalna sigurnost građana ugrožena i po tome što je prosečan račun u prodavnici pre dve godine bio 2.000 dinara, a trenutno je svega 1.200 dinara.

- Kupovna moć građana je niža nego pre godinu dana, pa trgovci sve svoje finansijske gubitke nadoknađuju povećanjem cena. Zakon ponude i tražnje kod nas ne važi već trgovci po svojoj volji nameću velike marže. Neke cene su neuporedive ovde i u Nemačkoj, a kolike su plate tamo, a kolike ovde. Na primer, u Rimu, u Italiji, litar maslinovog ulja „monini“ košta pet evra, a kod nas je 1.400 dinara - kaže Papović.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Plate sve niže, cene sve veće !