Svesni da će posle donošenja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici za fizičko nasilje završiti iza rešetaka, mučitelji žrtve šikaniraju psihički

Da bi izbegli zatvor zbog nasilja u porodici, sve više nasilnika menja taktiku, pa umesto pesnicama, žrtve „ubijaju“ svakodnevnom psihičkom torturom.


Ova pojava naročito je postala izražena nakon donošenja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, koji predviđa da se zbog fizičkog nasilja nasilnik automatski udaljuje iz porodice i izriče mu se zabrana prilaska žrtvi ili se sprovodi u pritvor.


Da zakon daje rezultate i da su se žrtve osmelile da prijave nasilnike u porodici, pokazuje i podatak da je samo u junu ove godine prijavljeno 2.430 slučajeva nasilja u porodici.


Proučili zakon


Hajrija Ramadani iz Udruženja žrtava nasilja Hajr smatra da su nasilnici proučili zakon kako bi mogli da nastave da se iživljavaju nad žrtvom, a da ne završe iza brave.

- Već se pokazalo da nasilnici sve manje smeju fizički da nasrću na žrtve, ali su se sada koncentrisali na psihičko nasilje, umesto fizičkog. Psihičko i ekonomsko nasilje je teže dokazivo i nasilnik ne ide odmah u zatvor, niti ga izbacuju iz kuće sve dok ili ne udari žrtvu ili dok ne polupa sve po kući. Nasilnici sistematski i planski muče žrtvu, uzimaju joj novac, ne plaćaju račune i kad joj isključe struju, ona je prinuđena sama da napusti kuću. Koliko puta neko treći prijavi nasilje, ali mi ne možemo ništa dok ona sama ne prijavi - ističe Ramadanijeva.


Žrtve ohrabrene


Ona dodaje da je novi zakon ipak ohrabrio mnogo žrtava, koje su od mučitelja pobegle u inostranstvo, da se vrate u Srbiju i pokušaju da se izbore za svoja prava.

- Mnogo žrtava nasilja je pobeglo iz Srbije, jer nisu imale zaštitu države. Javilo nam se nekoliko njih iz Bosne, Nemačke i Austrije i obavestilo nas da planiraju da se vrate jer očekuju da će sada biti zaštićenije - kaže Ramadanijeva.


Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra podseća da su nasilnici, čim se pokrene postupak protiv njih, i ranije prestajali sa fizičkim nasiljem.

- I ranije je bilo dosta poziva, ali su za samo 10 do 20 odsto njih podnete krivične prijave, a od tog broja, u najboljem slučaju je procesuirana polovina. Sada policija može da izrekne meru udaljavanja ili zabrane prilaska i kontakta na 48 sati. Na primeru nasilnika iz Pančeva, koji je prekrišio hitnu meru, vidi se da zakon daje efekte, jer je automatski završio kod sudije za prekršaje i dobio 30 dana zatvora - kaže Macanovićeva.

PAKOSTI NASILNIKA


- Muž iseče ženi donji veš koji se suši na štriku

- Uđe u kupatilo i neće da izađe da bi ona zakasnila na posao

- Sedi i napadno je gleda dok se sprema za posao

- Proganja je i uhodi, pojavljuje se na svim mestima gde ona boravi

- Uzima joj novac

- Isključuje joj vodu u kući


- Pravi joj probleme na poslu


PRIMERI PSIHIČKE TORTURE


Zlostavljanje sina i snaje


- Starija gospođa je prijavila sina i snaju da je zlostavljaju. Ako u svojoj sobi pusti glasnije muziku, jer slabije čuje, sin i snaja viču na nju. Nema nikakva prava, ne može ništa da uradi i zato izađe iz kuće i šeta.


Ženi „pakuje“ otkaz


- Mladoj ženi iz Subotice muž namešta otkaz kako bi je sprečio da dođe do sredstava za život i onemogući je da izdržava dete kako bi posle razvoda njemu pripalo. Gde god da se zaposli, njen muž dođe i od gazde traži da je izbaci ili će, u suprotnom, njemu praviti probleme.


Mesecima isključivao vodu


- Jednoj Ruskinji muž je zabranjivao vodu za kupanje i kuvanje. Svako jutro kad se istušira on zatvori vodu i ode na posao, a ona, pošto nije znala gde je šaht i nije govorila srpski da bi to saznala, mesecima je živela bez vode.

Isključio grejanje


- Muž je ženi i deci isključio grejanje na spratu, dok se on s majkom na prvom spratu normalno greje. Prijava policiji nije ništa promenila, nije bilo osnova za hapšenje jer nije bilo fizičkog nasilja.

Kurir / Slavica Tomčić

Foto: Shutterstock