Dejan Babić (47) iz Beograda primer je da kubanska vakcina protiv raka pluća "cimavaks EGF" deluje. Već devet meseci karcinom mu se ne širi i nema novih metastaza. Pored njega, ovaj lek prima još samo jedan pacijent u Srbiji, piše Blic i navodi da je kod ostalih pacijenata koji su bili u programu, karcinom uznapredovao.

U program primene kubanske vakcine bilo je uključeno oko 30 pacijenata u Srniji, a rak pluća je uznapredovao i oni su samim tim prestali da dobijaju vakcinu. Za nove pacijente "cimavaks" se neće nabavljati, a trenutna nestašica ovog kubanskog leka koja vlada biće uskoro završena. Za dva pacijenta koja i dalje primaju vakcinu, država će obezbediti lek, kako bi oni već u oktobru mogli da prime sledeću dozu.

0813-shutter.jpg
Shutterstock 

Dejanu Babiću je rak pluća dijagnostikovan u januaru prošle godine i posle operacije i hemioterapije, zdravstveno stanje mu nije bilo dobro.

Samoinicijativno je otišao u KBC Bežanijska kosa da bi se raspitao da li ima pravo na vakcinu sa Kube. Urađena mu je analiza krvi na faktor EGF (faktor rasta koji potpomaže da se maligne ćelije razmnožavaju). Na osnovu tih rezultata imao je više od 1.200 jedinica, pa su ga lekari stavili u program za kubansku vakcinu. Počeo je da je prima u decembru prošle godine.

"Posle šest meseci primene vakcine, urađen mi je ponovo faktor rasta. Doktor je rekao da bi bilo dobro da se faktor makar prepolovio, ali se ispostavilo da je on 10 puta niži. Spustio se na 159. Doktor je rekao da je to odličan rezultat. Meni se od tada stanje ne menja, ne pogoršava, bolest se ne širi, nema novih metastaza, a metastaza na rebru se pretvorila u mrtvo tkivo.Vakcina je i napravljena da zaustavi rast i širenje tih ćelija raka", objašnjava Dejan.

profimedia0101858771.jpg
Profimedia 

Kaže da je malo uplašen ukoliko vakcina ne bude nabavljena, jer on sada živ potpuno normalno. Vozi kola, ide u šetnje sa šestogodišnjim sinom i trudi se da ne razmišlja o bolesti već da se bori.

Dr Sanja Kostić, onkolog u KBC "Bežanijska kosa", koja je uključena u primenu vakcine, objašnjava za Blic kakva su iskustva oni imali sa ovim lekom.

"Tačne rezultate ne možemo predstaviti, jer nije postojala kontrolna grupa pacijenata koja je primala hemioterapiju bez 'cimavaksa'. Ipak, pacijenti koji su bili na kombinaciji hemioterapije i 'cimavaksa' su u principu imali u većem broju slučajeva stabilizaciju bolesti ili smanjenje tumorskih promena na plućima. Pacijenti koji su tokom 2015. i 2016. godine počeli da dobijaju vakcinu, kod većine njih je došlo do pogoršanja bolesti", objašnjava dr Kostić.

rak-pluca.jpg
Profimedia 

Dodaje da je najbitnije da nije bilo neželjenih efekata prilikom primene same vakcine. Postojale su neke lokalne reakcije, koje su uobičajene kada se daju sve vakcine, a to je bol i otok na mestu uboda.

Kubanska vakcina protiv raka pluća "cimavaks" nabavljena je u septembru 2015. godine za prvih 30 pacijenata, i to 1.680 jedinica, koje su za obolele bile besplatne. Ove količine trajale su do marta ove godine, kada su dodatne nabavljene od Bosne, koja je takođe za svoje pacijente obezbedila kubansku vakcinu.

Kandidati su bili oni ljudi kojima je karcinom lokalno uznapredovao i nije mogao da se operiše, kao i kod onih kod kojih su se razvile metastaze.

Međutim, ova vakcina prvenstveno se davala osobama kod kojih je utvrđeno da tumorske ćelije imaju receptor za vezivanje faktora rasta koji potpomaže da se maligne ćelije razmnožavaju.

Cilj vakcine nije bio da izleči bolesnika koji ima rak pluća u poodmaklom stadijumu, već da on s bolešću može da živi. Tačnije, vakcina usporava i zaustavlja napredovanje metastaza na druge organe.

(Kurir.rs/N1/Blic)