Odštetu od 800 do 6.000 evra mogu dobiti dužnici kojima su bankari povećavali kamatne stope, saznaje Kurir

BEOGRAD - Konačno!
Svanulo je svim dužnicima kojima su banke samovoljno povećavale kamate. Četiri dužnika su dobila prvostepene presude, a odšteta bi mogla da iznosi od 1.000 do 7.000 franaka ili od 800 do skoro 6.000 evra.

Dužnici su uzeli stambene kredite u švajcarskim francima, a u ugovoru im je pisalo da banka može menjati kamatu „u skladu sa promenom poslovne politike“.

- Kamata se sastoji od libora - evropske referentne kamate, i marže. Umesto da kamata bude manja kada libor pada, ostajala je ista, jer je povećavana marža, a nekada je marža povećavana bez obzira na libor. U oba slučaja banka se pozivala na „promenu poslovne politike“, odredbu koju je sud ocenio ništavnom, u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima, jer je to neodredljiva kategorija. Prekršen je i Zakon o zaštiti potrošača, jer klijenti nisu bili dovoljno informisani o načinu menjanja kamate i marže - navodi Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja bankarskih klijenata Efektiva, koji kaže da su četiri dužnika dobila presude, a da samo KBC banka ima tri takve presude.

Klijenti sa zajmovima u švajcarcima su prvi tužili banke, jer su njima mesečne rate najviše povećane, neopravdano zbog povećanja kamate, ali i opravdano zbog jačanja franka u odnosu na dinar.

- Rata mi je 2008. bila 400 franaka ili 20.000 dinara, a sada je 500 franaka ili 50.000 dinara. Zbog nezakonitog povećanja kamate rata mi je sada veća oko 100 franaka. Kriva sam što sam uzela zajam u francima, jer je ova valuta ojačala prema dinaru, ali nije u redu da me i banka dodatno oglobi - kaže sagovornica Kurira koja je dobila presudu.

KBC: Žalili smo se

- Imajući u vidu da je reč o presudama koje su donete u prvom stepenu, kao i da smo uložili žalbu, konačan stav iznećemo tek po pravosnažnosti presuda - navode u KBC banci, i dodaju da ni u jednoj presudi nije naloženo da se klijentima isplati odšteta.