GODINU DANA KAMPANJE STOP NASILJU Vesna Stanojević: Kurir je ohrabrio žene da prijavljuju nasilnike
Najčešće je psihološko nasilje i žene žrtve ga često i ne prepoznaju jer smatraju da je normalno da ih muž vređa, psuje, da kaže ženi da je nesposobna i glupa
Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Simbolično, na taj dan prošle godine Kurir je pokrenuo kampanju „Stop nasilju“.
U tome nam je nesebično pomogla Vesna Stanojević, koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici, koja kaže da je zahvaljujući zajedničkom trudu, nizom tekstova i apela, mnogo više žena smoglo hrabrost da prijavi muževe koji ih tuku. Nažalost, nasilja u Srbiji i dalje ima, a mi ćemo kao društveno odgovorna kompanija nastaviti da vodimo kampanju protiv nasilja u porodici.
Šta se promenilo od pokretanja naše kampanje?
- Promenilo se dosta toga. Mnogo je više žena koje su odmah posle Kurirove akcije počele da prijavljuju nasilje. Ohrabrili ste žene da se jave, da pozovu policiju i prijave nasilnika.
Uveden je i nov Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, prema kome policija nasilnika udaljava iz stana i od žrtve. Kako se to pokazalo u praksi?
- Uloga policije je od stupanja tog zakona na snagu mnogo veća i ona ima pravo da iseli nasilnika iz stana na 24 sata. Zatim se u taj hitan postupak uključuje Centar za socijalni rad, sudovi i sve društvene institucije.
Šta biva s nasilnikom posle tih 24 sata, da li se vraća kući?
- Ne. Zavisi od situacije. Ako se utvrdi da je učinjeno krivično delo nasilja, njemu se odredi pritvor u zavisnosti od odluke u prvostepenom postupku. Neko se i pusti jer ne postoje uslovi i dokazi da bude u pritvoru. Dešava se i da sama žrtva nasilja povuče prijavu.
Koje vrste nasilja postoje?
- Postoji veliki broj vrsta nasilja, ali nabrojaću najčešća: fizičko, psihološko, seksualno, ekonomsko.
Koliko ima psihološkog nasilja u Srbiji?
- Kažu da svaka druga žena trpi psihološko nasilje. To je dosta alarmantan podatak, međutim, one to ne prijavljuju. Često ga i ne prepoznaju jer smatraju da je normalno da ih muž grdi, kaže im svašta, psuje majku, roditelje, sestru... Da omalovažava, da kaže ženi da je nesposobna i glupa, da je niko neće zaposliti... To su teški oblici nasilja. To su najčešće vrlo kvalitetne žene, vredne i zaslužuju bolji život.
Da li su poznate ličnosti koje su javno pokazivale modrice i povrede ohrabrile žene da prijave nasilnika?
- Naravno da jesu. Kad žena koja trpi nasilje vidi da nije sama i da ima još istih slučajeva, ona se pre odlučuje da nešto promeni.
Zabrinjava da i devojčice trpe partnersko nasilje.
- Nasilje od partnera trpe i maloletne devojčice i to je zastrašujuće. U tome značajnu ulogu imaju roditelji, koji moraju da zaštite svoju ćerku. Ja tvrdim da nasilnik može da se prepozna, i to već u toku zabavljanja.
Koja je vaša poruka za žene?
- Moja poruka svakoj ženi je da nasilje nikad neće prestati ako ga ona ne prijavi, jer nasilnik ne prekida nasilje, nasilje može da prekine samo žrtva.
Kurir / Silvija Slamnig
Foto: Marina Lopičić
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega