SRBA SVE MANJE A ONI DŽABALEBARE: Građanski zakonik razvlače, na plate spiskali 1.250.000 evra
Ministarsko koškanje o osnivanju demografskog fonda koji bi obezbedio mesečnu naknadu za majke troje dece podsetilo da komisija 11 godina ne uspeva da donese ovaj pravni akt
Rasprava ministara Zorana Đorđevića i Zorane Mihajlović o stvaranju demografskog fonda koji je predviđen prednacrtom građanskog zakonika ponovo je u žižu javnosti dovela ovaj akt, koji se izrađuje već punih 11 godina, a koštao je Srbiju neverovatnih 1.250.000 evra!
Ministarka Mihajlović je istakla da predlog novog građanskog zakonika podrazumeva stvaranje demografskog fonda, koji bi obezbedio mesečnu naknadu za majke troje dece sve dok treće dete ne napuni 18 godina, a ministar Đorđević je naglasio da je nerealno da zakonik predviđa takvu naknadu i da se uopšte ne bavi finansijskom podrškom porodici i demografskim pitanjima, jer bi to srušilo ekonomsku stabilnost države.
Izbrisani rokovi
Komisiju za izradu građanskog zakonika obrazovala je vlada Vojislava Koštunice 16. novembra 2006. Međutim, ona je do sada uspela da napravi samo prednacrt zakona. Sa 13 članova spala je na 10, a svako od njih, prema podacima Državne revizorske komisije iz 2016. godine, mesečno prima 54.574 dinara neto, dok je plata predsednika komisije Slobodana Perovića 61.396 dinara - a sastaju se samo jednom sedmično.
Komisija je u osnivačkom aktu od pre 11 godina imala rok od godinu dana da završi nacrt, a onda je rok ekspresno izbrisan. U Komisiji za izradu građanskog zakonika nezvanično je rečno za Kurir da iza svakog člana ovog zakonika stoji ogroman i veoma odgovoran posao.
- Smatramo da je plata minimalna za veoma stručan rad koji obavljamo, a svaki rad se plaća, zar ne? Sada komisija radi na uklanjanju i razmatranju sistematizovanih primedbi koji su pristigle nakon javne rasprave o prednacrtu. Mislim da će komisija završiti rad sledeće godine i da ćemo ga tad predati Ministarstvu pravde, ali niko ne može da kaže kada će biti usvojen, to jest kada će ga Narodna skupštine staviti na glasanje.
Neozbiljan pristup
Od predsednika komisije Slobodan Perovića nismo dobili komentar pošto nam je u Udruženju pravnika Srbije, čiji je takođe predsednik, rečeno da nije dostupan za komentar jer „priprema Privrednu školu kopaoničkog prava“.
Advokat Toma Fila kaže da je pristup komisije neozbiljan i da se sastaju da „ne bi radili ništa a za to uzimali pare“:
- Žali bože para koje su potrošili! Ni ja kao pravnik ne razumem više šta rade toliko. Došlo je krajnje vreme da se građanski zakonik uradi kako treba.
Kurir / Jelena Pronić
Foto: Shutterstock, Marina Lopičić, Printscreen
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
KURIR TV VESTI: HRVATIMA PRETI 12 GODINA ROBIJE? Tužilaštvo odlučuje šta će biti sa huliganima sa derbija
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore