Nepoznato je da li su zaražena slanina, svinjska mast i trapist „obogaćen“ štetnim aditivom natamicinom, koje su četiri domaće kompanije poslale Rusima, uništeni ili vraćeni na srpsko tržište

Rusko ministarstvo poljoprivrede pronašlo je opasnu bakteriju listeriju u barenoj i dimljenoj slanini, kao i u smrznutoj svinjskoj masti kod tri izvoznika iz Srbije, dok je četvrti srpski proizvođač poslao u Rusiju sir trapist u kom je pronađen štetan aditiv natamicin (E235).


Ovo potvrđuju dokumenta ruske državne veterinarske uprave do kojih je Kurir došao. Osim informacija da je tim firmama privremeno zabranjen izvoz u Rusiju ili su im uvedene pojačane laboratorijske kontrole, nema zvaničnih podataka o tome šta se zapravo desilo za zaraženim namirnicama - da li su uništene ili vraćene u Srbiju.

021.jpg
Kurir 


Naime, iako je prema dokumentima ruskih zvaničnih institucija evidentno da su zaražene mesne i mlečne prerađevine pronađene u isporukama iz Srbije, domaći proizvođači koju su tu robu poslali u Rusiju listom negiraju da su namirnice bile zaražene i da su im vraćene.

- Sram vas bilo! Dobro pazite o kome šta pišete - upozorio je Kurir Ramo Adrović, direktor nekadašnjeg sremskomitrovačkog giganta u industriji mesa „Mitros“, na naše pitanje da li im je vraćena neispravna roba iz Rusije.

- Nemamo nikakve povratne robe iz Rusije. Krivo ste informisani. Nađite samo jedan dokument da se vratila, inače ću vas tužiti, samo da znate - kategoričan je bio Adrović i prekinuo telefonsku vezu.Pa ako neće Ramo da priča - hoće Rusi: u barenoj i dimljenoj slanini, gotovom proizvodu „Mitrosa“, identifikovana je Listeria monocytogenes, bakterija čijim unošenjem u organizam nastaje bolest listerioza. Dokument državne veterinarske uprave u Moskvi potpisao je zamenik direktora N. A. Vlasov 5. decembra 2017, pod brojem FS-ar - 7/2427-7.

022.jpg
Kurir 


E sad, hoće li se listerija naći na ruskom ili našem tanjiru, drugi je padež. Možda nigde. A možda ste je i konzumirali kao začin a da nemate pojma, jer ovaj proizvođač gotovim proizvodima snabdeva velike trgovinske lance kroz njihove robne marke!


Precizni Rusi


Listerija je ustanovljena i u smrznutoj svinjskoj masti preduzeća za promet i usluge „Agropapuk“, tvrde precizni Rusi u dokumentu iz oktobra ove godine. Generalna menadžerka Sanja Bogetić, međutim, tvrdi da nikad nije bilo razloga da se njihovi proizvodi zbog neispravnosti vrate u Srbiju.

- Privredno društvo „Agropapuk“ nije imalo povraćaj robe iz Rusije, što se može proveriti. Roba se iz Srbije ne može izvoziti bez odobrenja Uprave za veterinu i svih potrebnih laboratorijskih analiza, a ne može ni biti vraćena pošiljaocu bez posebnih odobrenja organa Republike Srbije i zemlje uvoznika - saopštila je Bogetićeva.


Ova firma je inače, prema saznanjima Kurira, dobila od ruske veterinarske uprave tzv. crvenu etiketu 10. oktobra ove godine, što znači da će se privremeno obustaviti uvoz njenih proizvoda dok se ne reše svi problemi koji podrazumevaju, recimo, listeriju u zamrznutoj slanini bez kože. Isto se dogodilo i 5. oktobra.


Propusti u radu


Vremensko ograničenje za izvoz u Rusiju zaradilo je i STZR „Đurđević“, čiju je zamrznutu svinjsku mast takođe „obogatila“ listerija. Da li im je nekad roba vraćena, nismo uspeli da saznamo, kao ni odgovor na pitanje da li su problemi rešeni, jer nam se, i pored obećanja, niko zvanično nije obratio.


Daleko ljubaznija bila je Bojana Momčilov, direktorka sektora za komunikacije zrenjaninskog „Mlekoprodukta“, u čijem su trapistu Rusi detektovali opasan aditiv natamicin (pimaricin, delvocid) - E235, koji može izazvati alergiske reakcije. Dozu su očito smanjili jer izvoz u Rusiju nije prekinut.

- Nijedan proizvod „Mlekoprodukta“ nikada nije vraćen iz izvoza u Rusiju kao bakteriološki, odnosno zdravstveno neispravan - poručila je Momčilovljeva.


Sve ovo je, naravno, samo kap u moru. Još mnogo odgovora i od nadležnih i od firmi neopravdano dugo čekamo. Zbog propusta u radu domaće Uprave za veterinu pre godinu i po dana je smenjen direktor. Tada nas je zaskočila eskalacija „kvrgave kože“, stočne bolesti, pa je EU morala hitno da nam šalje 50.000 vakcina, posle odluke o vakcinisanju 900.000 goveda u Srbiji. Nodularni dermatitis, međutim, pažljivi Rusi su zabeležili i u maju ove godine. Hoće li i sad neko biti otpušten? Ili ćemo prvo da sačekamo da se građani pošteno najedu svega i svačega za Novu godinu i Božić?

0811-fonet.jpg
Fonet 


Petar Bogosavljević

NEMA DOKAZA DA JE UNIŠTENO


Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača, ističe da državni organi duguju odgovor potrošačima gde je, kad i u čijem prisustvu uništena roba u kojoj su Rusi otkrili bakterije:

- Sva roba koja je mikrobiološki neispravna vraća se izvozniku i mora da bude uništena. Tvrdnje da ta roba ne može da se nađe u prometu u Srbiji nisu dovoljno ubedljive, nema argumenata za to. Objektivno, državni organi bi morali da izađu s dokazima da je ta roba uništena tu i tu, u pratnji tog i tog. Ako su nedostaci utvrđeni u robi koja se izvozi, izvesno da se takva roba nalazi na tržištu Srbije.


Uprava za veterinu

NIJE VRAĆENA NIJEDNA POŠILJKA


U srpskoj upravi za veterinu takođe negiraju da je neispravna hrana vraćena iz Rusije.

- U skladu sa već ranije dostavljenim podacima granične veterinarske inspekcije o vraćenim pošiljkama iz Ruske Federacije za 2016/2017. godinu, ponavljamo da nijedna pošiljka hrane životinjskog porekla nije vraćena u Republiku Srbiju zbog mikrobiološke neispravnosti - navodi se u odgovoru domaće Uprave za veterinu.


REAKCIJE

Miladin Ševarlić, pokret Dveri

Negativan marketing


- Žalosno je da naša kontrola to nije utvrdila i da treba da imamo negativan marketing sa zemljom koja ima najbržu stopu rasta uvoza naših poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Za poslednjih deset godina deset puta je povećan izvoz tih proizvoda u Rusiju.


Dejan Šulkić, DSS

Hitno rešiti ovaj slučaj


- Ne sme postojati ni trunka sumnje da hrana koju koristi naše stanovništvo ili koju izvozimo nije ispravna. Pozivam sve nadležne zaključno s predsednicom Vlade da se uključe u rešavanje ovog slučaja, ali i uspostavljanje mehanizama kako se ovakav slučaj više ne bi ponovio.


Zoran Krasić, SRS

Rusi su rigorozni


- Ruski propisi o fitosanitarnoj zaštiti su daleko rigorozniji od propisa EU. Ne iznenađuje me to ako su pronašli neku bakteriju.


ČINJENICE / Rizična trgovina


Meso, suhomesnati i mlečni proizvodi izvoze se u Rusiju i Kinu

Zbog lošeg kvaliteta često se vraćaju u Srbiju

Najčešći razlog je higijenska neispravnost proizvoda

Umesto da bude uništen, najveći deo proizvoda se plasira na domaće tržište

Tako meso i suhomesnati proizvodi dolaze do potrošača, koji su na ovaj način obmanuti

Unos ovakvih proizvoda u organizam može da uzrokuje mnoge bolesti, pa čak i maligna oboljenja

471 milion dolara iznosi ukupan izvoz iz Srbije na rusko tržište u prvoj polovini 2017.


Tragične posledice

LISTERIOZA POGUBNA ZA TRUDNICE


Bakterija listerija često se nalazi u prehrambenim proizvodima. Istraživanja pokazuju da je oko 20 puta povećana verovatnoća da će žene u trudnoći oboleti od listerioze nego druge, zdrave odrasle osobe, za vreme porođaja kontaminira se i dete, a bolest može da završi tragično - pojavom meningitisa i kome.


Infekcija pogađa posebno osobe sa oslabljenim imunitetom, leči se penicilinom, a terapija treba da se sprovodi još tri do četiri nedelje posle nestanka simptoma koji podrazumevaju visoku temperaturu, poremećaj svesti, neurološke ispade, povećane limfne čvorove, upalu pluća, uvećanje slezine...

naslovna.jpg
Kurir 

Kurir / E.K.

Foto: Shutterstock

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(KURIR TV) RUSI NAM VRATILI MESO ZARAŽENO OPASNOM BAKTERIJOM?! Jedemo li namirnice koje nisu uništene?