POTVRĐENO PISANJE KURIRA: Tačno je da su Rusi našli bakterije u našem mesu
U Upravi za veterinu kažu da jeste otkriveno da su dimljena slanina i zamrznuta svinjska mast zaraženi listerijom, ali ne znaju šta se s tom robom dogodilo
Šta se dogodilo sa mesnim i mlečnim prerađevinama poreklom iz Srbije, u kojima je rusko ministarstvo poljoprivrede otkrilo opasnu bakteriju listeriju i štetni aditiv natamicin, o čemu je Kurir pisao, niko od nadležnih u Srbiji ne zna.
Ovo je za Kurir priznala i Emina Milakara, v. d. direktora Uprave za veterinu pri Ministarstvu poljoprivrede, ali negira mogućnost da su zaraženi proizvodi vraćeni u Srbiju i prodati domaćim potrošačima.
- Svi proizvodi u kojima su u Rusiji otkrivene bakterije iz Srbije su otišli u ispravnom stanju i sa dokumentacijom koja to potvrđuje. Da nisu bili ispravni, ti proizvodi ne bi mogli da uđu u Rusiju. Da li je došlo do naknadne kontaminacije u toku transporta ili skladištenja kod kupca, mi to ne možemo da garantujemo. Posle obaveštenja iz Rusije sproveli smo provere u kompanijama izvoznicima i nismo našli ništa sporno - rekla je Milakara:
Ništa nije vraćeno
Našim izveštajem ruski nadležni organi bili su zadovoljni. Šta se desilo s tom robom koja je izvezena u Rusiju, ne znam, ali apsolutno ne postoji mogućnost da se ti proizvodi nađu na tržištu Srbije jer nam nijedan proizvod nije vraćen.
Podsetimo, u dokumentima ruskog ministarstva poljoprivrede i državne veterinarske uprave do kojih je Kurir došao tvrdi se da je u barenoj dimljenoj slanini i smrznutoj svinjskoj masti, koje su na rusko tržište izvezla tri proizvođača iz Srbije, otkrivena bakterija listerija. Takođe, tvrdi se i da je u siru trapistu jednog proizvođača iz Srbije otkriven štetni aditiv natamicin (E235).
Prebacuju lopticu
Šef Odeljenja za epizootilogiju Naučnog insituta za veterinarsvtvo Srbije dr Slobodan Stanojević ističe da se meso zaraženo listerijom, bez obzira na to da li je vraćeno u zemlju porekla ili nije, obavezno uništava.
- Trebalo bi da ga uništi onaj čije je i on mora da plati troškove uništenja. Pitanje je da li je jeftinije da se to meso uništi u Rusiji ili da se transportuje 2.000 kilometara i uništi u Srbiji. Odgovornost je na onome ko je to meso stavio u promet i garantuje za njega dok se ne potroši. To je isto kao kad kupite automobil i posle dve godine se utvrdi neki nedostatak, pa je proizvođač dužan da ga otkloni. Osim vlasnika, odgovorni su i prevoznik i kupac ako su nešto sa tim mesom radili. Na ruskim i našim organima je da utvrde gde je moglo da dođe do kontaminacije. U interesu je i proizvođača da sa sebe skine sumnju - kaže Stanojević i dodaje da ako se zaraženo meso vraća u Srbiju, nadležni organi Rusije o tome bi morali da obaveste nadležne u Srbiji.
SLAVICA TOMČIĆ - Foto: Shutterstock; PrintScreen; Kurir
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
KURIR TV VESTI! VLADA SRBIJE JEDVA DOBILA TROJKU!!!
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega