OSTALE USKRAĆENE ZA 10 ODSTO VIŠU ZARADU: Za trudnice i porodilje nema povišice!
Zaposlene u javnom sektoru, koje su zbog majčinstva na bolovanju, po zakonu neće dobiti povišicu kao ostale njihove kolege, sindikati traže od države da hitno reši problem
Zaposleni u javnom sektoru s nestrpljenjem su čekali 2018. jer su im od prvog januara plate povećane za pet do deset odsto. Međutim, ovo se, nažalost, ne odnosi na trudnice i porodilje, koje neće dobiti uvećanje zarada!
Za sve su „krivi“ Zakon o radu, Zakon o zdravstvenom osiguranju i Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom, koji nalažu da se trudnici isplaćuje 100 odsto zarade koju je u proseku primala u poslednja tri meseca dok je radila.
Porodilji se isplaćuje zarada koju je u proseku primala poslednjih 12 meseci pre odlaska na bolovanje. U te proseke sada ne ulazi uvećanje plate za deset ili pet odsto.
Iako ovi zakoni u mnogo slučajeva štite žene koje se odluče da postanu majke od mogućih sankcija poslodavaca, sindikati traže da u ovom slučaju država preduzme korake kako jedna od najranjivijih društvenih grupa ne bi ostala bez zasluženog novca.
- Početak svakog problema u zemlji Srbiji je natalitet. Sve nas je manje, a sada ispada da najmanje vodimo računa o majkama te dece! Zbog Zakona o radu buduće i novopečene majke ostaće bez uvećanja zarada od 10 odsto, a to nije pošteno! Svaka žena koja se uopšte danas u Srbiji odluči da ima dete je majka hrabrost. Ako ih ovako tretiramo sada, kako će žene da se odluče da rađaju i drugi put? Predlažemo da Ministarstvo prosvete ponese inicijativu da lokalne samouprave povedu više brige o mladim majkama i da se ovaj problem nekako reši putem drugih subvencija - kaže Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Sličnog mišljenja je i Policijski sindikat Srbije.
- Molimo resornog ministra da pronađe modalitet kako bi zaposlene u MUP bile suštinski zaštićene u duhu Zakona o finansijskoj pomoći porodicama s decom, to jest da se pronađe način da se i tim kolegama isplati novčana razlika u iznosu od 10 odsto od plata. S obzirom na to da se sredstva za to već nalaze u budžetu, jedna od mogućnosti može biti uplata jednokratne novčane pomoći - napisao je Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata.
U Ministarstvu rada nisu mogli da nam spreme odgovore do zaključenja ovog broja, ali su obećali da će to uraditi danas.
KOLIKO NOVCA GUBE MESEČNO
medicinska sestra 3.500 dinara*
doktorka opšte prakse 6.000 dinara
doktorka specijalista 7.500-8.000 dinara
profesorka 4.500-5.000 dinara
socijalna radnica 4.731 dinar
carinica 1.600 dinara
inspektorka 5.360 dinara
pripadnica Vojske Srbije 3.560 dinara
referentkinja 1.623 dinara
* suma na osnovu prosečne plate
Kurir / JELENA PRONIĆ
Foto: Shutterstock, Nebojša Mandić, Zorana Jevtić
VUČIĆ ODRŽAO SASTANAK SA VOJNIM VRHOM I ŠEFOVIMA SLUŽBI: Srbija mora biti sposobna da zaštiti svoj narod od svakog agresora! (FOTO)