Republički geodetski zavod oglasio se, kako navodi, zvog plasiranih neistina i insinuacija poverenika Rodoljuba Šabića, a koji je obavestio RGZ da ne može u zakonskom roku da odgovori na njihov zahtev. Kako navodi RGZ taj razlog je trivijalan i tehničke prirode.


Da razjasnimo, Republički geodetski zavod na transparentan način izdaje svoje podatke i to je neosporno. Suština je da po zakonu svi moraju da plate takse za izradu podataka. Poverenik je pokazao spremnost da pruži podršku onim interesnim grupama koje su pokušale da zaobiđu plaćanje i podatke dobiju besplatno, pozivanjem na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.


Podaci RGZ-a su javno dostupni na veb sajtu. Na digitalnoj platformi GeoSrbija postoji i grafički prikaz nepokretnosti sa alfanumeričkim podacima. Svi koji imaju potrebu za geoprostornim podacima na ovoj digitalnoj platformi mogu koristiti alate da potpuno besplatno podatke kombinuju, preklapaju i generišu izveštaje.


Sva dokumenta i odluke direktora objavljuju se na sajtu RGZ-a, na taj način ostvarili smo visok nivo transparentnosti.


Problem je nastao kada su pojedine interesne grupe želeći da izbegnu plaćanje taksi zloupotrebile Zakon o slobodnom pristupu informacijama. Od RGZ-a je zahtevano da besplatno isporuči generisane informacije i analize na osnovu podataka o 19 miliona parcela i 6 miliona objekata. Za to bi bilo potrebno platiti takse u velikim iznosima i bilo bi neophodno izraditi nekoliko desetina do nekoliko miliona dokumenata. Na svaki zahtev RGZ odgovara ukoliko je uplaćena taksa, u suprotnom taj trošak direktno pada na teret budžeta Republike Srbije, odnosno građana.


Poverenik je svojim dopisima RGZ-u nalagao da ove usluge pruži besplatno, iako za ovakav tip zahteva sva fizička i pravna lica plaćaju takse definisane Zakonom o republičkim administrativnim taksama.


Ova metoda bezobzirnog izigravanja sistema i izrugivanja onima koji takse plaćaju prekinuta je imenovanjem Borka Draškovića na mesto direktora Republičkog geodetskog zavoda.


Kao mehanizam pritiska na RGZ korišćena je funkcija Poverenika, pojedini mediji i neprofesionalni službenici RGZ-a.


RGZ je pokušavao da ukaže na obavezu plaćanja republičkih taksi, ali je Poverenik insistirao na odredbama svog Zakona, zanemarući druge zakone koje RGZ u svom radu mora da poštuje. Tako je RGZ, pod pretnjom kažnjavanja i uz medijsku satanizaciju, primao naloge Poverenika da svoje podatke izdaje besplatno.


Zbog ovakvog postupanja Poverenika, RGZ je podneo prijavu Upravnom inspektoratu. O ishodu ovog postupka i našeg pokušaja da sačuvamo instituciju i sprečimo zloupotrebu položaja Poverenika obavestićemo javnost.
Republički geodetski zavod je posebna državna organizacija koja je zbog svojih reformskih i antikoruptivnih mera sprovedenih u prethodnom periodu, značajno doprinela napretku Srbije na „Doing Business“ listi Svetske banke.
Ovakva politika transparentnosti i efikasnosti katastra je u direktnoj konfrontaciji sa interesima grupa koje su profitirale u tranziciji i žele da prikriju stečeni kapital. Namera im je da uruše reputaciju RGZ-a i dovedu do pravne nesigurnosti, a to bi se negativno odrazilo na sve građane Srbije.
Sve reformske i antikoruptivne mere koje RGZ pokreće su u interesu građana i doprinose opštoj pravnoj sigurnosti i poboljšanju privrednog ambijenta u Srbiji, što je potvrđeno u izveštajima MMF-a i Svetske banke.

(Kurir.rs)

Foto Zorana Jevtić