Tradicionalno, na nacionalni dan Srbije u centru Belgije i sedištu EU delili su se pogača, gibanica, so i rakija

BRISEL - Povodom obleževanja Dana državnosti Republike Srbije simbol grada Brisela "Maneken Pis" obučen je danas u srpsku narodnu nošnju.

Tradicionalno, na nacionalni dan Srbije u centru Belgije i sedištu EU delili su se pogača, gibanica, so i rakija.

maneken-pis-foto-tanjug-marina-maksimovic-2.jpg
Tanjug/Marina Maksimović 

Osmu godinu za redom na Dan državnosti Srbije najprepoznatljivije obeležje glavnog grada Belgije i sedišta EU, statua dečaka koji piški, obučena je u šumadijsku nošnju. Amabasada Srbije u Belgiji u saradnji sa vlastima grada Brisela i belgijskim udruženjem "Prijatelji Manekena Pisa" od 2011. godine, tradicionalno svakog 15. februara organizuje obeležavanje Dana državnosti Srbije spajajući simbol Brisela sa prepoznatljivim elementima srpskog folkolora.

"Već osmi put oblačimo Manekena Pisa u narodnu nošnju-šajkaču, jelek i opanke i okupljamo se ovde sa predstavnicima diplomatskog osoblja ambasada i misija u Briselu, pri EU i NATO, kao i sa predstavnicima "Prijatelja Manekena Pisa" i mnogobrojnim turistima. Ovog dana pokušali smo da objasnimo našim gostima značenje Strenjskog ustava i ovog dođađaja. Poslužili smo sve prisutne tradicionalnim simbolima srpskog gostoprimstva pogačom, pitom gibanicom i rakijom, izjavila je zamenica ambasadorke Srbije u Kraljevini Belgiji Irena Banovčanin.

maneken-pis-foto-tanjug-marina-maksimovic-1.jpg
Tanjug/Marina Maksimović 

Na skupu ispred jedne je od najvećih turističkih atrakcija Brisela danas je bilo govora i o Prvom srpskom ustanku povodom koga se i organizuje proslava Dana državnosti, ali i o Stretenjskom ustavu iz 1835. godine koji ocenjen kao jedna od najmodernijih i najdemokratskojih ustva u svojoj epohi i najistočniji odjek Francuske revolucije.

Bronzana statua dečaka koji piški, visine svega 60 centimatara, napravljena je u 17. veku kao sećanje na legendu o dečaku koji je urinom ugasio fitilj eksploziva i time sprečio osvajače da dignu u vazuduh zidine Brisela. Trenutno izložena statua dečkića što je prevod imena Maneken Pis sa flamanskog jezika, je napravljena 1965. godine, dok se original čuva u Muzeju grada Brisela. Šumadijska narodna nošnja koju Maneken Pis oblači svakog 15. februara jedan je od 965 kostima koje statua ima u svom muzeju i menja ih, shodno prilici, oko 130 puta godišnje.

(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Tanjug/Marina Maksimović)