Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović rekla je danas da unapređenje položaja žena dugoročni prioritet Vlade, a da će u narednom periodu težište biti stavljeno na podršku ženama da usklade materinstvo i posao.

"Kako su neki pre nas brinuli o ženama, mogli smo da vidimo na primeru trudnica i porodilja, prema kojima je prethodna gradska vlast ostavila dug od skoro 390 miliona dinara. Taj dug je aktuelna gradska vlast izmirila i danas više isplate ne kasne ni dan. Za razliku od onih koji se sete žena samo u kampanji, Vlada se time bavi svakodnevno, a najviše pažnje posvećuje ženama koje su najranjivije, kao što su trudnice, porodilje ili žene žrtve porodičnog nasilja", kaže Mihajlovićeva.

Ona ističe da je ženama koje su zaposlene, a žele da se ostvare kao majke, potrebna dodatna podrška i zaštita i da će Vlada na tome raditi kako bi Srbija postala društvo u kome materinstvo i posao nisu suprotstavljeni, već usklađeni ciljevi, po uzoru na razvijene evropske zemlje.

"Ako želimo da imamo više žena preduzetnica i više žena koje rade i doprinose društvu, onda moramo omogućiti i onima koje nisu u radnom odnosu, već rade po ugovoru, ili su vlasnice radnje ili gazdinstva, da imaju pravo na sve naknade po osnovu rođenja i nege deteta, kao i žene koje su stalno zaposlene", kaže Mihajlovićeva.

Ona dodaje da je to pitanje rešeno izmenama Zakona o finansijskoj podršci porodici, koje stupaju na snagu 1. jula.

Na taj način, omogućićemo ženama da ne odlažu odluku o materinstvu zbog straha da će ostati bez prihoda, niti će morati da zbog obaveza u vezi s negom deteta prekidaju posao kojim se bave, već će same odlučivati o usklađivanju rada i porodičnih obaveza, objašnjava Mihajlovićeva.

Mihajlovićeva dodaje i da će se razgovarati sa svim kompanijama koje mogu da obezbede uslove da se deca čuvaju u preduzećima gde žene rade, da im to omoguće, kako zbog obaveza u vezi sa čuvanjem deteta ne bi prekidale posao, navodi se u saopštenju iz njenog kabineta.

Kurir.rs/Tanjug