Ovim gestom ne samo da činite dobro delo već pravite veliku uslugu i svom zdravlju

U Srbiji se godišnje uradi na hiljade operacija, a nijedna ne bi mogla da bude izvedena da nema unapred osiguranih zaliha krvi.


Davanje krvi je dobro za zdravlje. Istraživanja kažu da donatori imaju 88 odsto manju verovatnoću da dobiju srčani udar, a davanje krvi je povezano i sa smanjenim rizikom od raka jetre, pluća, debelog creva, želuca i grla.


Krv nije moguće proizvesti na veštački način. Samo je čovek drugom čoveku može dati i ne postoji nikakav drugi izvor krvi.

profimedia0231305531.jpg
Foto: Profimedia


ZAŠTO DATI KRV


Pre svega to je humani čin kojim, uz malo izdvojenog slobodnog vremena, kontrolišemo svoje zdravlje i spasavamo bolesne, nastradale i unesrećene.


KO JE DAVALAC KRVI


Krv može da da svaki čovek koji ima dobrog opšte zdravstveno stanje. On to radi dobrovoljno i za to nije plaćen. Osnovna načela davanja krvi su: dobra volja, anonimnost, empatija i solidarnost.


KAKO SE POSTAJE DOBROVOLJNI DAVALAC


Jednostavno - pre svega morate doneti odluku da želite da date krv i znati da tim humanim činom spasavate živote ljudi.


KOLIKO ČESTO I KO MOŽE DATI KRV


Krv mogu dati zdrave osobe od 18 do 65 godina starosti. Muškarci mogu dati krv na svaka tri, a žene na svaka četiri meseca.

profimedia0170074399.jpg
Foto: Profimedia


KOJA KOLIČINA KRVI MOŽE DA SE DA


Odrasla osoba ima 70 ml krvi na kilogram telesne težine i može dati trinaesti deo od ukupne količine. Primer: onaj ko ima 70 kg i oko pet do 5,5 litara krvi može dati do 450 ml krvi.


DOBIĆETE BESPLATNU ANALIZU KRVI


Kada odete da date krv, dobićete i besplatnu proveru zdravlja. Možete saznati koliki vam je krvni pritisak, kao i nivo holesterola - dva važna faktora u održavanju zdravlja.


Krv koja se daje obavezno prolazi proveru kako bi bila sigurna da se može koristiti za donaciju. Faktori koji se takođe proveravaju uključuju test na HIV, sifilis i hepatitis.


Određuje se i krvna grupa (A, B, AB, O, a svaka može biti Rh+ ili Rh-).


Kako se ponašati posle davanja krvi


Normalno, kao i pre davanja krvi. Pored unosa uzimati dovoljno tečnosti, jesti raznovrsnu ishranu i imati fizičku aktivnost. Posle davanja krvi ne sme se pušiti najmanje dva sata. Osobama koje se profesionalno bave opasnim poslovima (vožnja, rad na visini...) preporučuje se da tog dana ne rade.


Za koje vreme se data krv nadoknadi u organizmu


Tečni deo krvi nadoknadi se za tridesetak minuta, a ćelijski elementi za 30 do 60 dana. Najsporije se nadoknađuje gvožđe, koje ulazi u sastav crvenih krvnih zrnaca. Zato je razmak između dva davanja tri do četiri meseca.


Da li je proces bolan


Ne. Krv se daje iz vene, u pregibu lakta, i davalac može da oseti samo ubod igle (koji je skoro bezbolan).


Može li čovek na ovaj način dobiti sidu


NE - to je apsolutno nemoguće! Davanjem krvi ne može se dobiti ni sida, ni bilo koja druga bolest. Pribor koji se koristi prilikom uzimanja krvi je zapakovan, sterilan i namenjen za jednokratnu upotrebu.


Može li davanje krvi biti štetno po zdravlje


NE! Zdrav organizam ima uvek dovoljne količine krvi (oko pet litara). Dobrovoljnim davanjem krvi ujedno kontrolišemo svoje zdravlje.

stockphotoblooddonoratdonationwithabouncyballholdinginhand152567951.jpg
Foto: Shutterstock


KO NE MOŽE BITI KANDIDAT


- osobe koje imaju manje od 50 kg


- oni koji imaju simptome prehlade, neke bolesti ili se ne osećaju dobro


- svi koji imaju promene na koži (infekcije, osip, gljivična oboljenja...)


- oni koje imaju visok ili jako nizak pritisak


- osobe koje su pod terapijom ili nije prošlo najmanje sedam dana od terapije antibioticima ili vađenja zuba


- žene koje imaju menstruaciju, koje su trudne ili doje


- kod kojih nije prošlo šest meseci od probadanja tela i kože (pirsinga), tetoviranja, pojedinih hirurških intervencija ili transfuzije krvi ljudi u alkoholnom stanju


- tek vakcinisane osobe