DOBRA VEST ZA RODITELJE PREDŠKOLACA: Privatni vrtići sve više smanjuju liste čekanja
Sve više roditelja se odlučuje da upiše dete u privatni vrtić. Neki od glavnih razloga za to su manjak mesta u državnim predškolskim ustanovama, kvalitet usluge za gotovo istu cenu i fleksibilnost radnog vremena privatnih pedagoga. Trka za smeštaj u vrtićima pogotovo važi za Beograd, gde se odavno prilikom upisa dece traži mesto više.
Sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Slavko Gak za Kurir kaže da je manja lista čekanja za upis u vrtiće i ove godine prioritet ovog sekretarijata, a sistem subvencionisanja boravka je dao odlične rezultate.
- Sve vreme, u fokusu ovog projekta su roditelji, a rast privatnog sektora u oblasti predškolskog obrazovanja bio je domino efekat ove odluke. Taj porast je dao pozitivne ekonomske rezultate, budući da je otvorio nova radna mesta i dao više posla ovom sektoru - izjavio je Gak.
Ne samo što Grad Beograd iz godine u godinu proširuje obim subvencionisanih boravaka, već se i broj privatnih vrtića sve više povećava. "Kraljevstvo Narnija" je jedan od poslednjih koji je početkom godine dobio licencu i deo je sistema ovih subvencija. Na tržištu konkuriše jedinstvenom ponudom, zanimljivim okruženjem i konkurentnom cenom.
Direktorka i pedagog ove ustanove Aleksandra Nikitović objašnjava za naš list da je kolektiv vrtića "Kraljevstvo Narnija" inspirisan ređo-pedagogijom, odnosno primenjuje koncept u kojem se kod deteta podstiče istraživačka aktivnost. Ona kaže da su mirni deo Voždovca, osmišljeni prostori za razvoj i učenje, prostrani travnjaci, sportski teren i bazen idealno mesto za primenu ređo-koncepta u obrazovanju.
- Većina institucija predškolskog vaspitanja nameće određene modele ponašanja koji ne moraju biti u skladu sa dečjom prirodom. Zamislite vrtić koji u fokus stavlja dete, njegove potrebe i neguje njegovu slobodu izbora, koji podstiče istraživački duh i različita interesovanja, bavi se razvojem praktičnih veština i povrh svega osnažuje dete za samostalno i kreativno rešavanje problema sa kojima se svakodnevno susreće. Pritom se ne zanemaruje razvoj odgovornosti i spremnosti za učenje. Takav vrtić gradimo u “KraljevstvuNarnija” - ispričala nam je ona.
Prema njenim rečima, roditelji se odlučuju da upišu decu u vrtić pre svega zbog prostora koji odiše atmosferom porodičnog doma, ali i cene.
- Kada smo formirali cene, rukovodili smo se logikom da roditelji, kada upišu dete, ne treba da brinu za različite aktivnosti u kojima će im mališani učestvovati. Sportska radionica,muzički projekti, školica plivanja ili engleskog i ostalo iz našeg programa je u sklopu cene. Nema skrivenih troškova i po tome se razlikujemo od većine ostalih vrtića - objašnjava direktorka Nikitović.
(Kurir.rs/Foto: Kurir)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega