Zakon o udžbenicima je izvor korupcije jer su nastavnici pod različitim vrstama pritiska prilikom odabira knjiga, rekao direktor Zavoda za udžbenike Miloljub Albijanić

BEOGRAD - Predloženim izmenama zakona o udžbenicima nisu zadovoljni ni privatni ni državni izdavači, ni stručna tela, pa je na tom tržištu, "teškom" oko 100 miliona evra, i dalje prisutna dilema kako obezbediti kvalitet koji će doprineti da učenici više vole školu.

Kako je rečeno na skupu u organizaciji Biznis info grupe i nedeljnika "Vreme", dopune zakona, koje čekaju na usvajanje u parlamentu, nije prihvatio Nacionalni prosvetni savet, privatni izdavači i Zavod za udžbenike, čiji je direktor Miloljub Albijanić predložio da se predlog povuče iz procedure.

Zakon je stupio na snagu 2009. godine i odmah je izazvao polemike. Omogućio je da postoji velik broj izdavača i komplikovane procedure odobravanja udžbenika. Od donošenja zakona, izdato je više od 1.000 rešenja kojima se odobravaju udžbenici, rečeno je na skupu i navedeno da je u Srbiji 70 izdavača udžbenika.
Predlog zakona, prema Albijanićevim rečima, dovodi u neravnopravan položaj državnog izdavača, jer jedino Zavod ima obavezu da štampa niskotiražne udžbenike koji ne donose profit.

Zakon je, kako kaže, izvor korupcije jer su nastavnici pod različitim vrstama pritiska prilikom odabira knjiga.
On smatra da je projekat Ministarstva prosvete o besplatnim udžbenicima izazvao čitav niz kontroverzi, predloživši da ministarstvo i dalje otkupljuje udžbenike, ali da roditelji kupuju radne sveske i dodatni materijal.

Albijanić je predložio otvaranje centra za niskotiražna izdanja, koji kako kaže treba da finansiraju svi izdavači.
"Šta god uradili, užbenika je previše, tri, četiri materijala za jedan predmet je nedopustivo", rekla je predsednica Nacionalnog prosvetnog saveta Desanka Radunović, na skupu na kojem je ukaznao na komplikovane procedure u izdavanju udžbenika.

Savet se negativno izjasnio o predloženim izmenama jer su skraćeni rokovi za davanje mišljenja o tome da li udžbenik treba da bude odobren, a članovi tog tela nisu uključeni ni u proces evaluacije u Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

Pojedini učesnici skupa ocenili su da se u komplikovanoj proceduri odobravanja udžbenika malo vodi računa o usklađenosti udžbenika uzrastu učenika i da gotovo niko u lancu ne uvažava dečje mišljenje.
Kako je navela Snežana Knežević direktorka OŠ "Vladislav Ribnikar" đaci te škole radili su analizu udžbenika i tražili su nesuvisle greške i netačnosti koje karikiraju inače ozbiljne teme.

Tako su u udžbeniku iz istorije na rečenicu "srpska vojska se hrabro povlačila" dodali komentar "a neprijateljska vojska je kukavički napredovala", rekla je direktorka.

Skupu su prisustvovali državni sekretar Minsitarstva prosvete i nauke Radivoje Mitrović, pomoćnica ministra prosvete Fesna Fila, predstvnica Zavoda za unapređvianje obrazovanja i vaspitnja Mirjana Bogdanović, predstavnici privatnih izdavača.