Budućim studentima koji su konkurisali za upis na neke od državnih fakulteta i visokih škola naredni dani, do 25. juna, najvažniji su ovog leta, jer se u tom periodu polaže prijemni ispit na većini visokoškolskih ustanova u Srbiji.


Kandidatima će se bodovati uspeh iz srednje škole, koji nosi od 16 do 40 poena, a na prijemnom ispitu će imati priliku da zarade maksimum 60 poena.
Samo najbolji će se upisati na budžet, o trošku države, a oni koji su u mogućnosti da sami plaćaju školarinu moraće da imaju minimum 30 poena ukupno. Kandidati koji budu imali manje od toga neće moći da dođu do indeksa na državnom fakultetu.

Bez mobilnog telefona

Bilo kakav vid prepisivanja i "snalaženja" na prijemnom ispitu strogo je zabranjen, a Matematički fakultet u Beogradu je jedan od onih koji imaju rigorozna pravila. Predsednik komisije za upis na osnovne akademske studije u 2018/19. godini i vanredni profesor ovog fakulteta dr Dragoljub J. Kečkić kaže za Kurir da se bilo kakvo nepoštovanje pravila na polaganju neće tolerisati.
- Kandidati na prijemni ispit moraju da ponesu dokument za identifikaciju i prijavni list. Ne smeju pri sebi imati ništa osim toga. To znači da ostale predmete moraju odložiti na predviđeno mesto, što se naročito odnosi na mobilni telefon. Fakultet će obezbediti vežbanku, karton sa obrascima, olovku i vodu. S druge strane, razmaženim učenicima može biti stresna rigorozna procedura polaganja, gde nije dozvoljeno napuštati prostorije radi odlaska u toalet, gde se olovka mora odložiti tačno u sekundu nakon objave kraja prijemnog i drugo. Razlozi za ovakvu proceduru su želja fakulteta da obezbedi jednake uslove polaganja svima, kao i da mogućnost prepisivanja ili prevare svede na minimum - izričit je profesor Kečkić.

docek-studenata-u-amfiteatru-ekonomskog-fakulteta.jpg
Foto: Privatna Arhiva

Nema prepisivanja

On posebno naglašava razliku između pismenog zadatka i prijemnog ispita.
- Ako neko odlaskom u toalet uspe da prepiše pismeni, možda će nepravedno zaraditi dvojku, ali nikog drugog neće oštetiti. Ako neko prepiše na prijemnom ispitu, osim što će se nezasluženo upisati na studije, on će oštetiti onog čije je mesto zauzeo, a broj mesta je ograničen - pojašnjava profesor Kečkić.

Činjenice
Pravila polaganja
- obavezno poneti ličnu kartu
- prijavni list za polaganje ispita
- prijemni ispit se radi od dva do tri sata, u zavisnosti od fakulteta
- ispit se radi isključivo hemijskom olovkom koja piše plavo
- preporučuje se da kandidati dođu sat pre početka ispita
- na nekim fakultetima se iz sale ne sme izaći ranije od jednog sata nakon početka ispita
- predaja radova je najkasnije 15 minuta pre završetka ispita

Ukupna mesta na državnim univerzitetima
grad budžet samofinansiranje
Beograd 9.506 5.480
Novi Sad 5.397 3.841
Kragujevac 2.539 1.141
Priština 1.134 644
Novi Pazar 679 290
Univerzitet umetnosti 279 147
Ukupno 22.842 13.268

Broj:
17.232 mesta u studentskim domovima ima ukupno


Prvi upisni rok
- polaganje prijemnog ispita od 25. juna do 1. jula
- objavljivanje rezultata najkasnije do 2. jula do 16 sati na preliminarnoj rang-listi
- objavljivanje konačne rang-liste najkasnije do 9. jula
- upis od 9. jula do 13. jula, na Novosadskom univerzitetu do 20. jula


Drugi upisni rok
- prijavljivanje kandidata 3. i 4. septembra
- polaganje prijemnog ispita 5. i 6. septembra
- objavljivanje rezultata najkasnije do 7. septembra
- objavljivanje konačne rang-liste do 12. septembra
- upis kandidata mora biti završen do 15. septembra


U Jagodini manjak studenata
Na učiteljskom 45 praznih mesta

Za studiranje na Fakultetu pedagoških nauka u Jagodini prijavilo se 165 kandidata, a fakultet prima 210 studenata na osnovne akademske studije.
- Praznih mesta za drugi upisni rok ima na sva tri smera, za učitelje, vaspitače predškolskih ustanova i vaspitače u domovima. Iako nam se nije prijavio dovoljan broj, zadovoljni smo, nama se prijavilo više kandidata nego na tri učiteljska fakulteta u Srbiji zajedno - rekla je dekan Violeta Jovanović i dodala da je školarina 78.000 dinara.

Kurir.rs/Silvija Slamnig