Srbiji je potrebno ekonomsko čudo
Nažalost, posle svakih izbora od 2000. uvek uslede nove mere monetarne i fiskalne politike, koje samo ublažavaju posledice, ali kratkoročno ne menjaju uzroke ekonomske realnosti. Najavljeno je povećanje PDV, zamrzavanje plata i penzija i štednja...
Ovo za Kurir tvrdi Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa“, i poručuje novoj vladi da mora da napravi preokret:
- Nažalost, danas ni laboratorijski savršen model primene mera monetarne i fiskalne politike Srbiji nije dovoljan da bi zaustavila sunovrat sopstvene ekonomije. Srbiji je potrebno ekonomsko čudo kako bi se vratila na industrijsku i privrednu mapu Evrope, na poziciju koja joj po svim prilikama pripada. Od 2000. godine do danas ekonomski programi imali su kvantitativne, ali ne i kvalitativne efekte na srpsku privredu. Naime, ekonomski programi su za posledicu imali samo promenu visine i strukture ukupnog duga, bilo da se on sa spoljnog kretao ka unutrašnjem dugu ili se pomerao od javnog ka privatnom i obratno. Ono što me najviše plaši je ekonomska misao da samo strogom štednjom i zamrzavanjem plata i penzija može doći do napretka. Nažalost, struktura i elastičnost interne potrošnje je takva da bi, kad bi pala za 10 odsto, privreda doživela krah! Sve mere moraju da idu u pravcu podsticanja privrednih aktivnosti, a povećanje potrošnje upravo je jedna od njih.
Podsećanja radi, Srbija ima najmanju novčanu masu u regionu, što predstavlja još jedan od razloga velike krize likvidnosti u državi. Kontrolisana emisija novca, koju sprovode mnoge velike sile, i plasman u infrastrukturne projekte koji nemaju značajnu valutnu vrednost, poput izgradnje puteva, može dati značajan impuls privredi.
- Nova vlada bi kao jednu od prvih mera morala da sprovede izmirenje svih obaveza prema privrednim društvima koja su radila za državu, čime bi država dala primer poslovne discipline u dužničko-poverilačkim odnosima. Ovo mora da se obezbedi kroz spoljni dug, ali to bi bio dosad najbolje utrošen novac kroz zaduživanje i kroz sistem spojenih sudova, što bi rezultiralo značajnim povećanjem poslovnih aktivnosti - navodi dalje Bajatović i nastavlja:
- Ekonomska čuda pojedinih država su uglavnom zasnovana na planski i strukturno kontrolisanoj reindustrijalizaciji. Ali, bez ulaganja, Srbija ne može samostalno da se reindustrijalizuje. Brzina razvoja svetske ekonomije pritisnute surovom borbom konkurenata i napretkom novih tehnologija dodatno je otežala povratak srpskih proizvođača na svetsko i evropsko tržište.
On kaže da nam trebaju strani investitori kao partneri kako bi nam najpre doneli tehnologije, znanja i savremene modele organizacije, tako da nova vlada prvo mora da obezbedi ambijent za dolazak novih investitora.
Vratite privatizovano
Bajatović insistira da država, koja je odgovorna za privatizaciju, tamo gde ima ekonomskog opravdanja, mora da učestvuje u restrukturisanju firmi koje su bile loše privatizovane:
- To su najjeftinija radna mesta i ona se najbrže mogu povratiti. Treba ih restrukturisati na realnim ekonomskim principima, uz uvažavanje tržišta. Ujedno, država mora da obezbedi kvalitetne, profesionalne menadžere, kao i da tim preduzećima iz budžeta garantuje za kreditne linije i obrtna sredstva. Cilj je da se u kratkom roku barem 50.000 ljudi vrati na svoja radna mesta, što bi u bitnoj meri popravilo i ekonomsku situaciju i zaposlenost.
Šta predlaže Bajatović
♦ Povećanje potrošnje
♦ Podsticanje privrede
♦ Vlada da vrati dugove privredi
♦ Uložiti novac u industriju
♦ Motivisati i dovesti strane investitore
♦ Država da uđe u manjinsko partnerstvo sa strancima
♦ Ulagati u infrastrukturne projekte
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)