ARHIMANDRIT EVSTATIJE ŠIRI PRAVOSLAVLJE: Sada krštavam Srbe i u Panami
Misionar SPC formirala novu parohiju jer u Srednjoj Americi ima mnogo naših ljudi. Dr Azdejković redovno održava liturgije i okuplja srpsku dijasporu
Srbija do Paname! U ovoj zemlji Srednje Amerike ima mnogo naših iseljenika, koji su nedavno dobili eparhiju Srpske pravoslavne crkve.
Arhimandrit dr Evstatije Azdejković (42) ekskluzivno za Kurir priča o svojoj misiji, kako žive i druže se naši zemljaci i otkriva kako je obavio prva krštenja, ali i osveštao čuveni Panamski kanal koji spaja Tihi i Atlantski okean.
- Nova parohija Svetog Apostola Petra i Pavla osnovana je u Panami, glavnom gradu ove zemlje. Drago mi je što se SPC odlučila na ovaj potez jer na ovim prostorima ima mnogo Srba iseljenih iz bivše SFRJ - priča za Kurir arhimandrit dr Evstatije Azdejković.
- Prvu liturgiju služio sam u aprilu, kada sam obavio krštenje Mile Petrović, unuke Atanasija Petrovića i praunuke Nikole Petrovića rodom iz Majura kod Šapca, oficira đenerala Draže Mihailovića. Osveštao sam i Panamski kanal s jednim sveštenikom iz Rusije. Upozoravali su nas iz obezbeđenja da ne prilazimo vodi, ali mi smo to ipak učinili.
Širenje pravoslavlja
Evstatije je na ruskom vodio liturgiju u ruskom hramu Uspenja Presvete Bogorodice, a potom se na španskom obratio supružnicima naših iseljenika.
- Zasad ćemo se okupljati ovde u hramu kod braće Rusa, ali ćemo se truditi da nađemo zemljaka koji će napraviti zadužbinu. Recimo, u Dominikani se javio gospodin Ilić, naš čovek koji će ući u istoriju po dobrom delu, nadam se da će biti tako i u Panami.
Ovo je druga parohija SPC u ovom delu sveta koju je formirao dr Evstatije po blagoslovu patrijarha Irineja i mitropolita Amfilohija.
- Ovako se odslikava majčinska briga SPC za svoje sinove i kćeri iseljenike. Ja sam inače kao sveštenik prvo došao u Venecuelu, odakle sam pokrenuo priču o misiji i organizaciji naših ljudi i okupljanju na liturgijama kako bismo se i ovde u dalekom svetu povezali.
Penja je Srbenda
Srbe u Srednjoj Americi čini uglavnom mlađa generacija od 30-35 godina i on je sa 42 godine među najstarijima.
- Školovani su i vredni, zbog čega su na dobrom glasu i u kompanijama gde rade i veoma cenjeni. Ima preduzetnika, menadžera, inženjera. Ponosni su na svoje poreklo. U Panami ih ima oko 200, a takođe ima ih i u Kostariki, Salvadoru, Dominikani, Venecueli. U Venecueli je nekad bilo nekoliko hiljada naših, ali sad se svelo na oko 150, što iseljavanjem, što time što su se u mešanim brakovima stopili u domaće stanovništvo, pa možete da sretnete crnca da ima naše prezime. U Venecueli imamo još jednog sveštenika, Pavla Penju, koji je Venecuelanac poreklom iz španskog plemena Vaskovci, koji tvrde da su srpskog porekla - kaže Azdejković, koji je doktorirao na Aristotelovom univezitetu u Solunu.
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA