Pravilo je da stanovi ne budu veći od 200 kvadrata, a da rezidencije ne premašuju 250 kvadrata. Diplomatama srednjeg ranga, po pravilniku, sleduju stanovi do 80 kvadrata

BEOGRAD - U nekim svetskim metropolama u kojima Srbija ima diplomatske predstavnike, najamnine stanova su paprene, kao u Njujorku, u pojedinim gradovima cene su čak i niže u odnosu na Beograd, a maksimalna suma koju naša država izdvaja za stan ambasadora u evropskim zemljama je 5.000 evra mesečno.

Iako se do podataka o troškovima za diplomatiju dolazi teško, pojedine sume su "procurele" u javnost pre više od dve godine, kad je u centru pažnje bila priča o iznajmljivanju prostora za stan i rezidenciju srpskog ambasadora pri Unesku Zorice Tomić - po ceni od 7.000 evra mesečno.

Ministarstvo spoljnih poslova tada je objašnjavalo da je visina zakupnine rezidencijalnog objekta određena tržišnim uslovima i ponudom u datim uslovima u Parizu - u kojem oko 190 država ima zasebne ambasade u Francuskoj i pri Unesku, a svaki ambasador ima sopstvenu rezidenciju.

Prošle godine, iz MSP su saopštili da su "skresani" troškovi za iznajmljivanje stana u Parizu za našu ambasadorku, pa se ona iz stana od 220 kvadrata, koji je plaćan 7.000 evra, preselila u 130 kvadrata za mesečnu rentu od 4.000 evra.

Inače, za iznajmljivanje stanova ambasadorima u Evropi država izdvaja do 5.000 evra.

Kad je prošlog leta Srbija počela da napušta diplomatsko-konzularne objekte koji su u sukcesiji pripali drugim republikama, za našeg ambasadora u Rimu (rezidenciju su dobili Slovenci) iznajmljen je četvorosoban stan od stotinak kvadrata, koji mesečno, sa režijama, ne košta više od 3.000 do 4.000 evra.

Pravilo je da stanovi ne budu veći od 200 kvadrata, a da rezidencije ne premašuju 250 kvadrata. Diplomatama srednjeg ranga, po pravilniku, sleduju stanovi do 80 kvadrata.

U svet su pre dve godine poslane i "ekonomske diplomate", sa ciljem da "love investitore" na svim meridijanima, a njihove zarade i troškovi isti su kao kad je reč o "redovnim" predstavnicima Ministarstva spoljnih poslova. Njihova plata kreće se od dve do tri hiljade evra, kao i plaćen smeštaj, u proseku, 1.100 evra.

Ministarstvo ekonomije poslalo je diplomate u Minhen, Rim, Moskvu, Kijev, Štutgart, Peking, Ljubljanu, Bukurešt, Berlin, Zagreb, Beč, Podgoricu, Tokio, Prag, Sofiju, Skoplje, Bratislavu, Stokholm, Čikago, Sarajevo, Budimpeštu, Pariz, Milano, Atinu, London, Brisel, Toronto i Istanbul.

Kako je pisala beogradska štampa, država iz budžeta samo za njihove plate troši više od milion i po evra godišnje, a za troškove stanovanja više od 300.000 evra.

Plate ekonomskih savetnika su od 2.600 do 4.600 evra.

Visina zarade zavisi od diplomatskog zvanja (prvi sekretar, savetnik, prvi savetnik ili ministar savetnik), od jedinstvene osnovice i osnovice za obračun uvećanih troškova života i uslova rada koji su utvrđeni za svaku zemlju službovanja posebno - pa najveću platu ima ekonomski diplomata u Japanu, a najmanju u Bosni i Hercegovin