AKO SE POVREDITE U PREVOZU, TAKSIJU, AUTOBUSKOJ STANICI MOŽETE DA UZMETE VELIKE PARE: Evo kako do odštete i koliko ćete dobiti!
Pažnja Pravo na obeštećenje ima svaki putnik koji je povređen na autobuskoj stanici, aerodomu ili u bilo kom drugom prevoznom sredstvu
Putnik koji doživi nesreću u javnom prevozu, bez obzira na to da li je reč o autobusu, vozu, avionu, tramvaju ili taksi vozilu, ima pravo da naplati odštetu za povrede koje je zadobio, troškove lečenja, pretrpljeni strah, bol...
Kolika će mu nadoknada pripasti zavisi od stepena povreda i od toga koliko je ta nesreća uticala na njegove radne sposobnosti. Najmanja osigurana suma u slučaju trajnog invaliditeta iznosi 16.000 evra, plus 4.000 evra za troškove lečenja, dok je u slučaju smrti putnika 8.000 evra najmanja suma koju može dobiti njegova porodica.
Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost u saobraćaju objašnjava da je svaki putnik osiguran od dolaska na autobusku stanicu ili aerodrom, pa sve dok je u neposrednoj blizini prevoznog sredstva iz kojeg je upravo izašao posle završene vožnje.
- Nije važno da li se nalazi u autobusu, tramvaju, trolejbusu, vozu, avionu, taksi vozilu, putnik je osiguran zato što je svaki prevoznik dužan da zaključi ugovor o osiguranju putnika sa nekom osiguravajućom kućom po svom izboru. To osiguranje pokriva i nezgode koje se dogode dok je putnik na autobuskoj stanici sa namerom da putuje, dok je u vozilu i kad izađe iz vozila i nalazi se u neposrednoj blizini, ali je bitno da nesrećan slučaj bude u vezi sa prevozom - kaže Okanović.
On dodaje da putnik ili članovi porodice smrtno stradalog putnika imaju pravo na dve vrste nadoknade, a rok za podnošenje zahteva za odštetu je tri godine.
- Oštećeni se obraća prevozniku da mu da podatke sa kojim osiguranjem je zaključio polisu, a zatim povređeni putnik ili rodbina poginulog podnosi zahtev za isplatu osigurane sume. Ta suma za smrtni slučaj iznosi najmanje 8.000 evra, a za trajni invaliditet 16.000 evra, plus 4.000 evra za troškove lečenja. To svaki putnik naplati bez obzira na to ko je kriv za nesreću. Drugo, putnik ima pravo da naplati odštetu za pretrpljeni bol, strah, naruženje i gubitak opšte životne aktivnosti i od osiguranja onoga ko je skrivio štetu. Tu se mogu naplatiti sume od 50.000 dinara pa nadalje, ne postoji gornji limit. I rodbina poginulog, osim osigurane sume, ima pravo na odštetu zbog duševnog bola - tvrdi Okanović i naglašava da osiguravajuće kuće isplaćuju osiguranu sumu do milion evra, a sve preko toga mora da plati vlasnik prevoznog sredstva u kome je putnik povređen.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto:Dragan Kadić
SKANDAL! HRT POZVAO NA UBISTVO VUČIĆA! Traže obaranje predsedničkog aviona iznad Beograda, poslanici Evropskog parlamenta se SMEJU U STUDIJU