U Srbiji je do sada od virusa Zapadnog Nila umrlo devet osoba, a registrovana su 102 slučaja obolevanja, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut". Preminuli od virusa Zapadnog Nila su sa Južnobačkog područja (tri), iz Beograda (pet) i jedan iz Južnobanatskog okruga.

Slučajevi oboljevanja od tog virusa su zabeleženi u Beogradu (44), Južnobačkom okrugu (22), Južnobanatskom (18), Zapadnobačkom (6), Srednjobanatskom (4) i po dva u Sremskom, Podunavskom, Severnobanatskom i Braničevskom okrugu. Infekcija virusom Zapadnog Nila zvanično je prvi put registrovana u Srbiji krajem jula 2012. godine i od tada do 2017. godine prijavljeno je 574 slučajeva, a umrla 61 osoba.

Groznica Zapadnog Nila je virusno oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni prenosilac je "culex pipiens", vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas. Međutim, postoje detalji o ovom virusu koje još nismo znali.

profimedia0139863684.jpg
Profimedia 

Izvor zaraze su ptice

Glavni rezervoar zaraze su različite vrste ptica, u kojima se virus održava, dok je čovek slučajni, odnosno tzv. slepi domaćin, jer se infekcija virusom Zapadnog Nila sa njega dalje ne prenosi. Primarni rezervoar zaraze su mnoge vrste ptica (gavrani, vrane, svrake, čavke...) kod kojih je infekcija najčešće asimptomatska, odnosno bez simptoma bolesti. U endemskim krajevima virus se održava između ptica koje su zaražene i komaraca koji se hrane krvlju ptica.

Na ljude se prenosi preko ujeda inficiranog komarca, koji postaje zaražen kada ujede pticu koja nosi ovaj virus. Ono što je bitno istaći je da se virus Zapadnog Nila ne prenosi direktnim kontaktom jedne osobe sa drugom putem dodira, poljupcem ili negovanjem inficirane osobe. Trenutno ne postoji dokaz da se virus Zapadnog Nila može direktno prenositi sa ptica na ljude.

profimedia0312664389.jpg
Profimedia 

Prvi oboleli u drugoj polovini jula

Međutim, uginule ptice mogu da imaju različite bolesti pa zbog toga sa njma ne treba manipulisati golim rukama.

Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje, koje je najviše zastupljeno u periodu najveće aktivnosti komaraca (vektora virusa Zapadnog Nila). Imajući u vidu iskustva kako iz mnogih zemalja, tako i iz Srbije, prvi oboleli se obično registruju najčešće u drugoj polovini jula meseca, a najveće razboljevanje je tokom avgusta i septembra meseca.

U poslednjih nedelju dana četiri osobe su u Beogradu preminule od virusa Zapadnog Nila, ukupno je 44 obolelih u prestonici, a na 47 lokacija otkriveni su zaraženi komarci koji prenose ovu bolest, pokazuju poslednji podaci Instituta "Batut".

Palilula najizloženija

Po broju prednjači opština Palilula sa čak 15 žarišta, a slede Zemun i Novi Beograd sa po sedam, Voždovac i Grocka sa po četiri, Čukarica sa tri, Stari grad i Rakovica sa po dve, dok su u Surčinu i Lazarevcu zaraženi komarci uočeni na po jednoj lokaciji.

Beograđani bi trebalo da znaju da su zaraženi komarci pronađeni i na veoma "atraktivnim" mestima, kao što su Kula Nebojša, Savamala i marina "Dorćol".

Simptomi i odlazak kod lekara

Simptomi virusa zapadnog Nila su vrlo slični gripu - naglo povećanje temperature, glavobolja, bol u grlu, leđima, mišićima i zglobovima, osećaj umora, blagi prolazni osip na koži i uvećane žlezde, pa u slučaju da ih primetite trebalo bi se obratiti lekaru.

(Kurir.rs/Telegraf/Foto: Shutterstock)