SVAKA DRUGA BENZINSKA PUMPA U SRBIJI NAS POTKRADA: Imajte ovo na umu kad sledeći put budete sipali gorivo! (KURIR TV)
Između 41 i 44 odsto benzinskih pumpi u Srbiji ne radi u potpunosti po zakonu i ta se praksa ponavlja iz godine u godinu, saznaje Kurir.
Naime, Poreska uprava Srbije je za osam meseci ove godine u toku redovnih kontrola poreskih obveznika otkrila nepravilnosti u radu kod 41,26 odsto benzinskih pumpi, od ukupno 143 kontrolisane.
Protiv odgovornih lica u 59 benzinskih stanica podnesene su prekršajne prijave, a zbog različitih nepravilnosti poreski inspektori zabranili su rad čak 44 benzinske stanice.
- Najčešće utvrđene nepravilnosti prilikom kontrola benzinskih stanica su neevidentiranje dela prometa, neizdavanje fiskalnog računa, neprijavljivanje angažovanih radnika, nevršenje godišnjeg popisa, nepravilno i neažurno vođenje poslovnih knjiga, nepravilnosti vezane za kontrolni popis goriva i neproknjiženi manjkovi, odnosno nezaduženi viškovi - kažu u Poreskoj upravi.
Nebojša Atanacković, jedan od većinskih vlasnika AD "Nafta", kaže da je zbunjen podatkom da više od 40 odsto kontrolisanih benzinskih pumpi ima nepravilnosti u radu.
- Ne mogu da verujem da je toliko veliki procenat pumpi koje imaju neke nedostatke u radu. Nije mi jasno koji je interes i na koji način, kad je na pumpama maltene sve kontrolisano, sve ide preko fiskalnih kasa. Možda ima nekih pumpi gde se pare daju na ruke, ali to mi je neverovatno. Taj podatak znači da najveći deo pumpi ne funkcioniše na način kako zakon propisuje. Tu možda postoji neka roba u samoj prodavnici na pumpi, a što se goriva tiče, meni je to nemoguće, jer se ono zvanično zadužuje. Ako je pumpa nabavila i platila 20.300 litara goriva, za tu količinu je zadužena i ono ne može da nestane, a da se umesto goriva ne prijavi novac - ističe Atanacković i dodaje da vlasnik pumpe istovremeno pravda količinu preostalog goriva i novac od prodatog.
Atanacković smatra da prostor za nepravilnosti postoji samo ako je gorivo nabavljeno van legalnih tokova.
- Ranije je bilo slučajeva falsifikata, pa je umesto dizela prodavan surogat. Mislio sam da je markiranjem goriva sužena mogućnost zloupotreba i zato me to čudi. Ako zloupotrebe postoje, to je teška povreda zakona i velika šteta, kako za državu tako i za potrošače, koji dobijaju lošiji kvalitet - naglašava Atanacković.
(Kurir/Slavica Tomčić)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore