ŠOKANTNO! Prvačiće kljukaju LEKOVIMA ZA SMIRENJE!? Besramna promocija sedativa za najmlađe
U zemlji u kojoj se godišnje popije čak 5,3 miliona kutija lekova za smirenje, sada su počeli da se promovišu i svojevrsni sedativi za decu! Naime, neki roditelji su poslednjih dana bili šokirani kad su na radiju čuli reklame u kojima im se predlaže da svojoj deci školskog uzrasta daju specijalne kapi za smirenje na prirodnoj bazi, a sve kako bi svojim mališanima pomogli da "bez stresa, srećno, krenu u vrtić ili u prvi razred osnovne škole"!
I ne samo to, u reklamama se navodi da ove kapi mogu pomoći i kod smanjenja nervoze i straha pri odlasku kod zubara ili na vakcinaciju, a mogu poslužiti i odraslima ako se, recimo, plaše letenja. Ove cvetne esencije promovišu se kao potpuno prirodni proizvodi, koji nemaju štetna dejstva i mogu da se daju trudnicama, ali i novorođenčadima! Pored zabrinutosti da li su ove preparate proverile nadležne institucije, postavlja se i pitanje da li svoju decu od najranijeg detinjstva treba da učimo da se sa stresom i promenama u životu bore pomoću sedativa bilo koje vrste.
Farmaceut Vukica Stevanović upozorava da su ovakvi preparati veoma ozbiljna stvar i da to što je nešto na biljnoj bazi ne garantuje bezbednost, a posebno ne kad je reč o deci.
- To je glupost, pa i proizvodi na biljnoj bazi mogu da budu izuzetno štetni i da izazovu određene tegobe. Druga stvar, stres nije nešto što je uvek nepoželjno i što uvek treba lečiti pomoću lekova. Prvo se seje strah da je polazak u vrtić ili školu nešto strašno, a zatim se kao nudi lek koji nema veze sa zdravljem zapravo. Sada je postala moda da smo svi nešto u stresu i da hoćemo stalno da se veselimo, a to nije život. Deca će se pre ili kasnije sresti sa teškim situacijama u životu, sa kojima moraju da znaju da se nose, a zadatak roditelja je da ih spreme za to, a ne da ih kljukaju raznim kapima - kaže Stevanovićeva.
Dečji psiholog Ana Janković kaže da ne podržava davanje kapi za smirenje jer onda najmlađi ne znaju da prepoznaju svoje emocije i da se nose s njima.
- Tu je i navika da kasnije u životu u svakoj stresnoj situaciji pribegavamo sedativima, zbog čega ih i danas ogroman broj ljudi koristi jer ne razume i ne zna da se izbori sa međuljudskim odnosima. Tu su roditelji i vaspitači u vrtiću, koji moraju da nauče decu kako da se izbore sa različitim emocijama. Ključno je poverenje između roditelja i deteta, ali i da mališani budu pripremljeni na to šta ih čeka u vrtiću i u školi, da znaju da će biti i dobrih, ali i loših stvari sa kojima moraju da se nose. Prezaštitnički stav nekih mama i tata i odbijanje da se njihovo čedo suoči sa problemima u stvarnom životu može da dovede do većeg stresa i anksioznosti. Dete najbolje uči kad pripremljeno ulazi u nepoznato, i protiv sam kapi jer tu onda nema napretka - kaže Jankovićeva.
Brojke
- 5,3 miliona kutija lekova za smirenje izdatih na recept popije se godišnje u Srbiji
- 1 kutiju sedativa godišnje popije skoro svaki punoletni građanin
- 60 odsto korisnika sedativa ima između 20 i 30 godina
- 30,9 odsto punoletnih žena koristi svakodnevno sedative
- 13,9 odsto punoletnih muškaraca koristi svakodnevno sedative
Kurir.rs/ Jelena Pronić
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva