Renomirana srpska banka podnela je Tužilaštvu za organizovani kriminal krivičnu prijavu protiv Gorana Perčevića, vlasnika "Interkomerca", zbog, kako se u prijavi tvrdi, njegove namere da "lažnim prikazivanjem činjenica" ošteti poverioce za čak 93 miliona evra, o čemu je Kurir juče pisao.

1001.jpg
Foto: Printscreen


Ova banka i sama je jedan od poverilaca "Interkomerca", koji je u predstečajnom postupku već tri i po godine, a od stečaja pokušava da se spase novim, drugim po redu planom reorganizacije (UPPR). U ovom dokumentu, o kome poverioci treba da se izjasne u petak, "Interkomerc" razloge za svoju propast prevaljuje na bivšu Alfa banku, koja je u oktobru 2013. navodno nezakonito blokirala račun "Interkomerca". Perčevićeva firma je zbog toga tužila tu banku, tražeći odštetu od čak 93 miliona evra, iako joj i sama i dalje duguje pola miliona evra. Naplatu ovog potraživanja Perčević u UPPR navodi kao prvu ključnu meru za realizaciju plana reorganizacije.


- Smatramo da je Goran Perčević, kao zakonski zastupnik i generalni direktor "Interkomerca", a koji je i podneo sudu UPPR, svesno doveo u zabludu poverioce "Interkomerca", lažno prikazujući činjenice u UPPR, da bi isti glasali za UPPR stavljajući im u izvesnost da od banke kao likvidnog dužnika uvek mogu naplatiti deo potraživanja koja imaju prema "Interkomercu", a koja ukupno iznose 310 miliona evra - navodi se u krivičnoj prijavi u koju je Kurir imao uvid.


Perčević je u prijavi tužen za krivično delo zloupotrebe položaja odgovornog lica, za koje maksimalna kazna može da iznosi 10 godina zatvora, zatim krivično delo lažno prikazivanje i prikrivanje činjenica u unapred pripremljenom planu reorganizacije, za koje maksimalna kazna iznosi pet godina zatvora, kao i za krivično delo oštećenja poverilaca, za koje je najstroža sankcija osam godina zatvora.


- Zloupotreba položaja odgovornog lica u radnjama Gorana Perčevića sastoji se u tome što je kao odgovorno lice - direktor "Interkomerca", dao nalog veštacima imovinske struke, kao i revizoru, da neistinito i protivno pravilima struke predstave navodnu štetu koju je "Interkomerc" pretrpeo nakon što mu je Alfa banka blokala račun, a čije je veštačenje priloženo prvo uz tužbu "Interkomerca" Privrednom sudu, što je potom poslužilo Goranu Perčeviću da u UPPR od 2. oktobra 2017. lažno prikaže činjenice u vezi sa navedenim sporom. Na taj način je pokušao da dovede poverioce u zabludu da bi glasali za UPPR, čime se stiču i elementi krivičnog dela oštećenja poverilaca jer on svojom prevarnom radnjom dovodi u zabludu poverioce u pogledu ishoda spora na osnovu kojeg će "Interkomerc" navodno naplatiti 93 miliona evra, pritom svestan da im nanosi ili da im se može naneti šteta velikih razmera - navodi se u krivičnoj prijavi kojom su uz Perčevića tuženi i njegovi veštaci i revizor.

MAFIJAŠKA PRAKSA
PREZADUŽENI KLIJENTI BANCI IZNUĐUJU MILIONE
Slučaj "Interkomerca", koji umesto da vrati dug od pola miliona evra banci istu tuži za navodnu izgubljenu dobit od skoro 100 miliona evra, samo je jedan u nizu već ustaljene prakse takozvane pravosudno-izvršiteljske mafije, o kojoj je Kurir ranije pisao, a čiji je modus operandi da prezaduženi klijenti uz pomoć advokata, procenitelja i sudskih veštaka, koji podnose falsifikovanu dokumentaciju, po ustaljenom modelu varaju banke kojima duguju i oštećuju ih za milionske iznose. Među njima je i slučaj pekare "Sunce plus" iz Leskovca, čiji je vlasnik kao klijent od banke podigao kredit od 21.686 evra, i prema pomenutoj šemi, umesto vraćanja zajma, od banke pokušao da iznudi 1,5 miliona evra.

"INTERKOMERC"
PRIJAVA JE PRITISAK NA SUD

U "Interkomercu" kažu da ne postoji krivični postupak otvoren po prijavi banke, dok povodom postojanje "eventualne krivične prijave" protiv Gorana Perčevića, veštaka i revizora, konstatuju da se "tu radi o pokušaju tuženog da u nedostatku drugih argumenata izvrši pritisak na sud i veštake i zloupotrebom procesnih prava prebaci raspravu van suda".
- Iako je u ovom sporu tužena strana finansijski moćna institucija banka, verujemo da će se nadležni državni organi odupreti ovakvim vaninstitucionalnim oblicima pritiska - saopštio je Vojin Biljić, advokat "Interkomerca", navodeći da je sve to u cilju da se oštete svi ostali poverioci "Interkomerca" i da plan za sprovođenje UPPR ne usvoji Privredni sud, čime će se naneti "šteta poveriocima, kojima je interes da se u sudskom postupku naplati šteta".

(Kurir/Sanja Đorđević)