SVE SPREMNO ZA DOLAZAK NAFTNE MRLJA IZ BOSANSKOG BRODA: Srpske službe prate situaciju na Savi, ako bude trebalo odmah će reagovati
Naftna mrlja koja je uočena na Savi posle eksplozije u Rafineriji u Bosanskom Brodu, još nije stigla do toka te reke u Srbiji, a u Ministarstvu zaštite životne sredine kažu da visoko obučena, stručna i tehnološki opremljena nadležna služba prati trenutnu situaciju.
U Ministarstvu za Tanjug navode da će Agencija za zaštitu životne sredine danas u svom redovnom monitoringu izvršiti analize.
"Ako bude bilo kakve opasnosti sistem će to prepoznati i biće uključene sve nadležne i relevantne institucije u lancu odgovornosti", rekli su u Ministarstvu upitani kakva opasnost preti Srbiji zbog pojave naftne mrlje u Savi.
Ministarstvo navodi da Agencija za zaštitu životne sredine ima uspostavljen monitoring na svim ulaznim i izlaznim profilima na teritoriji Srbije.
U preduzeću "Srbijavode" kažu za Tanjug da je Republička Direkcija za vode Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uputila na lice mesta svog predstavnika i izvršeno je uzorkovanje sa ciljem kontrole kvaliteta vode na profilu Jamena, koje se može koristiti kao nulto stanje za ocenu eventualnog havarijskog zagađenja.
Situaciju prati nadležna inspekcija, navode u preduzeću "Srbijavode" i dodaju da razvoj situacije u vezi sa havarijskim zagađenjem izazvanim eksplozijom u okviru rafinerije u Bosanskom Brodu prate sve nadležne institucije u Srbiji.
"Srbijavode" kao jedna od nadležnih institucija za reagovanje u slučaju havarijskih zagađenja poseduje opremu za reagovanje na tri lokacije i to u Sremskoj Mitrovici, Beogradu i Negotinu, i to 540 metara plutajuće brane i dva skimera za uklanjanje nafte i naftnih derivata sa površine vodenog ogledala, kažu u tom preduzeću.
Redovna inspekcija opreme za reagovanje koja se nalazi u Sremskoj Mitrovici stručna služba JVP "Srbijavode" izvršila je 4. oktobra inspekciju kada je konstatovano dobro stanje opreme, uspostavljene su procedure i potvrđena spremnost za reagovanje. Inače, kako navode, nadležnost za reagovanje u slučaju havarijskih zagađenja voda na teritoriji Srbije poverena je Republičkoj Direkciji za vode.
Dodaju da, po Zakonu o vodama, u slučajevima neposredne opasnosti od prekograničnog zagađenja, odnosno nailaska havarijskog zagađenja sa teritorija susednih država, javna vodoprivredna preduzeća preduzimaju po nalogu nadležnog Ministarstva mere za sprečavanje, smanjenje i sanaciju zagađenja. Naftna mrlja veličine oko 10 metara, kako su ranije preneli hrvatski mediji pozivajući se na izjavu župana brodsko-posavskog Danijela Marušića, uočena je jutros na Savi.
Od posledica povređivanja tokom sinoćne eksplozije jedna osoba je poginula, a devet je povređeno i oni nisu u životnoj opasnosti.
Nadležni tvrde da zagađenja vazduha u Slavonskom Brodu nema niti opasnosti za zdravlje ljudi, a eksplozija je bila vrlo jaka i uznemirila je stanovnike s obe strane Save, i u Bosanskom i u Slavonskom Brodu.
(Kurir.rs/Tanjug)
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana