Od 400.000 Srba koji pate od poremećaja disanja tokom sna leči se samo 700! Vozači koji boluju od ovoga reaguju kao da su popili dve-tri čašice žestine

BEOGRAD - Hrkanje ubija!
Hrče 30 do 50 odsto građana Srbije! I to u svim starosnim dobima, od beba do staraca. A pet odsto boluje od „slip apneje“, zastoja disanja u snu, koji izaziva poremećaj rada srca! Što je najgore, od 400.000 Srba koji pate od ove opasne bolesti leči se samo 700!

Ovo za Kurir kaže dr Miodrag Vukčević, načelnik pulmologije u KBC Bežanijska kosa, jedan od retkih domaćih naučnika koji se bavi ovom oblašću medicine.

- Mi smo i dalje na početku, iako je od osamdesetih godina svet ovu bolest počeo da rešava multidisciplinarno. Godišnje, fond bi plaćao oko 100 evra za lečenje pacijenata, što je neuporedivo jeftinije od svih posledica koje izaziva „slip apneja“.

Vukčević navodi da je jedan od glavnih uzroka učestalih, katastrofalnih saobraćajnih nesreća upravo ovaj poremećaj.

- Ljudi se bude umorni. Celog dana su pospani. Koncentracija u toku vožnje im je ispod svakog nivoa. Pogledaje samo koliko košta jedan šleper pun robe, ili koliko košta lečenje povređenih. Osobe koje pate od ovog poremećaja imaju poremećaj pažnje i usporene reakcije. U vožnji one reaguju kao neko ko je popio dve-tri čašice žestokog pića - kaže Vukčević.