INICIJATIVA ZA IZMENU ZAKONA O RADU U SRBIJI - RADNICI OČAJNI: Teraju nas da umremo na poslu! GAZDE: Za lažno bolovanje MOMENTALNI OTKAZ!
Privredna komora Srbije traži da se poslodavcima omogući da im zdravstvene ustanove besplatno dostavljaju dokaze da su zaposleni stvarno bolesni
Privredna komora Srbije od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja traži da promeni Zakon o radu kako bi se poslodavcima omogućilo da besplatno proveravaju da li su njihovi zaposleni opravdano na bolovanju, kako bi, ako utvrde da su "lažno bolesni", mogli da im daju otkaz.
Inicijativa koju je pokrenuo PKS predviđa promenu člana 103 Zakona o radu, i to u cilju zaštite kako poslodavaca, tako i zaposlenih koji na svojoj grbači "vuku" kolege koje su na bolovanju, jer moraju da rade i njihov posao. U izmeni Zakona o radu u PKS vide način da se spreči da više od 10 odsto od ukupno 280.000 otvorenih bolovanja godišnje u Srbiji bude lažno, kao što je sada slučaj.
- Ako u toku jednog meseca ima više od deset odsto radnika na bolovanju, poslodavac bi mogao da zatraži izveštaj nadležne zdravstvene ustanove o opravdanosti odsustva. U Zakonu o radu postoji slično rešenje koje predviđa da poslodavac može, o svom trošku, da uputi zaposlenog u određenu zdravstvenu ustanovu na dodatne provere. Rešenje koje se sada predlaže ne bi donelo dodatne troškove nikome. Nadležna ustanova koja je izdala rešenje o bolovanju samo bi još jednom trebalo da prođe kroz postojeću dokumentaciju da bi se utvrdilo da li je rešenje opravdano - objasnila je Gordana Tiodorović, direktorka Centra za inicijative iz Privredne komore Srbije, za RTS.
Ovu inicijativu PKS na nož su dočekali sindikati, koji smatraju da bi ove izmene poslodavcima omogućile da pod pretnjom otkaza prisiljavaju zaposlene da rade i kad su bolesni.
- Izmena Zakona o radu koja se najavljuje za 2019. godinu s ključnom promenom da će poslodavci moći da proveravaju razloge zbog kojih njihovi zaposleni otvaraju bolovanja i da im daju otkaz ukoliko uoče zloupotrebe je neviđeni bezobrazluk koji za cilj jedino ima zastrašivanje zaposlenih da rade i onda kad su bolesni, strahujući od gubitka posla - tvrde Udruženi sindikati Srbije Sloga.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, govoreći o iskorenjivanju rada na crno potvrdio je da će se postojeći Zakon o radu menjati, kao i da će ove i narednih godina biti promenjeni i drugi zakoni, koji će uticati na poboljšanje uslova rada.
(Kurir.rs/Slavica Tomčić Foto:Sutterstock)
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod