VELIKI SKOK IZVOZA RIBE IZ SRBIJE Zgrćemo milione na norveškom lososu
Računica Izvoz ribe iz Srbije prošle godine skočio za 88 odsto u odnosu na 2016. zahvaljujući preradi uvoznog lososa i tune koji se nakon toga izvoze na Zapad
Da su Srbi preduzimljiv narod, više puta su dokazali, a najnoviji primer koji tu činjenicu potvrđuje jeste prerada uvozne morske ribe, lososa i tune, na kojoj su prošle godine domaći prerađivači zaradili 17,6 miliona dolara.
Domaći proizvođači su shvatili da zahvaljujući jeftinijim proizvodnim ulaganjima, radnoj snazi, ambalaži i energiji mogu uspešno da se nose s konkurencijom u razvijenim zemljama. Tako su počeli da uvoze morsku ribu iz Norveške, Španije i Indonezije, prerađuju je u više stepene obrade i onda izvoze na tržište razvijenih zemalja zapadne Evrope, što je dovelo do drastičnog skoka izvoza ribe i proizvoda od ribe u 2017. za 88 odsto u odnosu na godinu ranije.
- Mi jesmo dobri proizvođači rečne, slatkovodne ribe, pastrmke i šarana, ali ono što ohrabruje jeste što veliki broj prerađivača uvozi morsku ribu, losos i tunu, iz zemalja koje su ozbiljni proizvođači, poput Norveške, Španije i Indonezije, i prerađuju je u proizvode visoke vrednosti koje posle plasiraju na tržišta na kojima mogu biti konkurentni. Zbog jeftinije proizvodnje oni mogu da spuste cenu do granice isplativosti i da cenovno budu konkurentni proizvođačima u razvijenim zemljama. To je dobro, jer naša industrija zapošljava domaću radnu snagu, koristi ambalažu i energiju koja dodaje veću vrednost proizvodu i taj premijum proizvod plasiraju na tržište Italije, Francuske i Danske. Riblji fileti čine 55 odsto izvoza, a konzervirana riba 20 procenata ukupnog izvoza - kaže Nenad Budimović, sekretar u Udruženju za stočarstvo u Privrednoj komori Srbije.
On dodaje da srpsko ribarstvo ima kapacitet za još blistaviju budućnost, ali da je za to potrebna veća podrška industrije.
- Ima dosta državne zemlje, utrina koje nisu za ratarstvo i koje bi mogle da se iskoriste, ali su investicije u formiranje ribnjaka značajne i država bi mogla da pomogne kako u vezi sa zemljištem tako i u vezi sa uslovima gajenja u smislu smanjenja vodnih doprinosa. Potrebno je da se radi i na zdravstvenoj zaštiti slatkovodnih riba gajenih u ribnjacima, kao i na edukaciji stanovništva da se više koristi riba - ističe Budimović.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto:Profimedia
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!