Valjevo i Niš i dalje su gradovi sa najzagađenijim vazduhom u Srbiji, međutim u protekla 24 časa nivo zagađenja je u tim gradovima smanjen a povećan u većini drugih gradova, uključujući i Beograd, pokazuju danas objavljena merenja Agencije za zaštitu životne sredine.

Prosečna vrednost suspendovanih čestica i teških metala (olova, arsena, kadmijuma i nikla) iznosila je u Valjevu 184 mikrograma po metru kubnom vazduha po čemu su Valjevci bili na prvom mestu po zagađenju, a sada iznosi 180 mikrograma.

U Nišu je prosečna vrednost tog parametra bila 154 mikrograma po metru kubnom vazduha, a sada iznosi 124 mikrograma.

Povišene vrednosti suspendovanih čestica izmerene su i u Beogradu (80 mikrograma), Novom Sadu (71), Subotici (76), Smederevu (94) i Boru (59), i u većini ovih mesta nivo zagađenja povećan je u protekla 24 časa.

U Beogradu prosečna vrednost suspendovanih čestica iznosi 107 mikrograma, u Novom Sadu 76, Subotici 87, Smederevu 94, Boru 96.

U Obrenovcu, u kome se nalazi najveća termoelektrana u Srbiji, prosečni nivo suspendovanih čestica u protekla 24 časa iznosio je 47 mikrograma, a u Popovcu u kome radi cementara izmereno je 67 mikrograma.

Da bi za vazduh moglo da se kaže da je čist prosečna vrednost suspendovanih čestica i teških metala ne bi smela da prelazi 50 mikrograma po metru kubnom.

Podaci Agencije za zaštitu životne sredine takođe pokazuju da je prisustvo sumpor dioksida i azotdioksida u većini mesta u Srbiji u granicama koje se smatraju prihvatljivim.

Suspendovane čestice nastaju tokom rada motora u vozilima i industrijskim postrojenjema, sagorevanja ogreva u pećima, a nastaju i na gradilištima i deponijama.

Predstavljaju smešu koja obuhvata dim, čađ, prašinu, soli, kiselinu i metale.

Stručnjaci u Nišu ocenili su da je povećana koncetrancija suspendovanih čestica u vazduha u tom gradu posledica toga što veliki broj domaćinstava u tom gradu za grejanje koristi ogrevno drvo i ugalj.

(Kurir.rs/Beta/Foto ilustracija: Marina Lopičić)