Nakon što su čak dve bebe preminule u snu u Beogradu od, kako se pretpostavlja, sindroma iznenadne smrti kod odojčadi (SIDS), u vrtićima vlada panika jer roditelji sada mole vaspitačice da ne stavljaju njihovu decu na spavanje.

Naime, jednogodišnja D. B. preminula je u utorak u Institutu za majku i dete u Beogradu nakon što majka i vaspitačica nisu uspele da je probude u vrtiću "Lane" u Vrčinu, dok je u kući u Mirijevu u snu umrla četvoromesečna Satafa Tafa, samo sat vremena nakon što ju je majka nahranila i uspavala. Toksikološke analize zasad ništa nisu pokazale, niti su deca imala vidljive povrede. Ove dve tragedije potresle su roditelje širom zemlje i ponovo pokrenule temu o zloglasnom SIDS, odnosno pojavi iznenadne smrti kod deteta, čiji uzorci se ne znaju, a koja se manifestuje iznenadnim prestankom rada srca i disanja u snu. Tako neki roditelji sada mole vaspitačice u predškolskim ustanovama da ne stavljaju njihovu decu na spavanje u strahu od najgoreg...

- Ljudi su sad u panici, pritiskaju nas da ne puštamo njihovu decu da spavaju, što mi moramo i što je dobro po mališane. Ne možemo da im objasnimo da je iznenadnu smrt deteta nemoguće predvideti ili smanjiti rizik od nje, kao i da je ovaj sindrom veoma redak. To nema veze sa spavanjem u vrtiću ili bilo gde, razumem da su roditelji u strahu i da smatraju da oni češće obilaze decu u snu, ali ovakva panika je nepotrebna - kaže vaspitačica iz jednog beogradskog vrtića.


Lekari objašnjavaju da postoje dve vrste SIDS: sindrom iznenadne smrti odojčeta i sindrom iznenadne smrti starijeg deteta.
- Sindrom iznenadne smrti odojčeta pogađa decu uzrasta do godinu dana, najčešće u snu. Učestalije se javlja kod dečaka, u zimskom periodu, kod dece koju majke ne doje, koja koriste cucle i najčešće u uzrastu od četvrtog do šestog meseca života. Sindrom iznenadne smrti starijeg deteta javlja se kod dece starije od godinu dana, ali takođe najčešće u snu. Po učestalosti je manje zastupljen nego kod odojčadi. Prema statistici, na 100.000 živorođene dece od iznenadne smrti premine 38,7. Pored svih raspoloživih dijagnostičkih mogućnosti i obdukcionih nalaza, uzrok veoma često ostane nerazjašnjen - objašnjava dr Snežana Rsovac na sajtu Univerzitetske dečje klinke u Tiršovoj i dodaje da se u prevenciju mora uvrstiti i sprovođenje edukacije građana za pružanje osnovne prve pomoći i reanimacije.

Brojke
90 odsto slučajeva čine bebe mlađe od šest meseci
37,8 beba pogađa SIDS od 100.000 živorođene dece


Sin Žike Todorovića preminuo od SIDS

Javnost je prošle godine potresao još jedan slučaj iznenadne smrti deteta, kada je Dejan, trogodišnji sin glumca Srđana Žike Todorovića i supruge Ane, preminuo iznenada u snu, u porodičnom stanu na Vračaru.
- Dejan se nije otrovao.... Ugušio se u krevetu. Bio je prehlađen, stavila sam ga na spavanje i ostala u dnevnoj sobi da gledam film. Malo kasnije sam ga pronašla sa glavom zadubljenom u jastuk - rekla je tada Ana Todorović, a obdukcija je kasnije kao uzrok tragedije navela "iznenadnu smrt".

Američki nacionalni zdravstveni instituti kao najčešće faktore koji dovode do SIDS navode:
- beba se teško budi
- poteškoće organizma da detektuje višak ugljen-dioksida u krvi
- spavanje na stomaku ili na boku
- spavanje na izrazito mekanim površinama
- spavanje sa roditeljima
- prerano rođenje ili mala težina na rođenju
- izloženost bebe duvanskom dimu i tokom majčine trudnoće i po rođenju deteta
- nedovoljna prenatalna nega
- to što je beba jedna od blizanaca ili trojki, četvorki itd.
- kratak razmak između trudnoća

Saveti Američke pedijatrijske akademije:
- Neka beba spava na leđima, što navodno smanjuje rizik za čak 50 odsto
- Dete bi trebalo da spava na tvrdoj podlozi
- Beba ne bi trebalo da deli postelju, tj. da spava s roditeljima
- U krevecu ne treba da budu jastučići, bespotrebni ćebići i plišane igračke
- Temperatura ne bi smela da bude previsoka
- Ne koristite proizvode koji se mogu pronaći na tržištu, a koji se reklamiraju kao preventive za sindrom iznenadne smrti jer nijedan od njih nisu odobrile zvanične institucije, niti je testiran na bezbednost i efektivnost
- Ne primoravajte bebu da koristi cuclu, ali joj je, ukoliko beba to želi, dajte tokom dremke ili spavanja

Kurir.rs/Jelena Pronić