Radnike ne plaćaju redovno privatne firme, ali ni državna preduzeća, a čak 600.000 zaposlenih prima minimalac. Svuda je kriza, ali nađite mi još jednu zemlju gde je kao kod nas, kaže Čanak

BEOGRAD - Šta to beše 1. u mesecu?
Bez redovne ili ikakve plate u Srbiji je, prema gruboj računici, oko 1,3 miliona ljudi, što onih koji rade a ne primaju platu, što nezaposlenih. Na taj broj svakako treba dodati oko 600.000 ljudi koji primaju minimalac, od kojeg ne može da se preživi. To je armija bez redovnih prihoda za život.

Poreska uprava saopštila je da 32.000 poslodavaca u prvoj nedelji jula nije radnicima dalo zaradu, a jeste uplatilo doprinose, dok je samo 12.000 uradilo obrnuto, što govori da su veći problem plate nego doprinosi. Na pitanje koliko radnika neredovno prima zaradu, Branislav Čanak, predsednik sindikata „Nezavisnost“, kaže da je to masovna pojava i dodaje da je za radnike važnije da je plata redovna nego kolika je.

- Nije to samo kriza. Svuda je kriza, ali nađite mi još jednu zemlju gde je kao kod nas! Država im je to dozvolila - ističe Čanak za Kurir.

U Inspektoratu za rad kažu da je u prvih pet meseci napisano 459 rešenja o neisplaćivanju zarada, a mnoge firme su odmah posle kontrole isplatile plate. Na podsećanje da mnogo više zaposlenih ne dobija redovno platu, Predrag Peruničić, direktor Inspektorata, priznaje da je to veliki problem, a kao uzrok navodi lošu ekonomsku situaciju.

- Problem je i što imamo malo inspektora. Ipak, njih 144 je od januara do maja obavilo 13.000 kontrola, a to im je samo deo posla. Više bi moglo da se uradi boljom saradnjom državnih inspekcija i organa i stvaranjem jedinstvenog informacionog sistema - predlaže Peruničić.

Dragoljub Rajić, PR Unije poslodavaca Srbije, navodi da plate kasne radnicima državnih firmi u restrukturisanju, a na pitanje da li privatne gazde rade to namerno, on priznaje da ima i toga.

- To je zbog visokih poreza. Dok privrednici namire sve državne namete, ne ostane im ništa za radnike - ističe on.

Tasić: Smanjite namete

Nikola Tasić, član ekonomskog tima SNS, kaže da je uzrok neisplaćivanja zarada loša ekonomska situacija. On ističe da se poslodavci premišljaju da li da otpuste radnike ili da im uskrate plate. Na pitanje da li bi država mogla da zaštiti zaposlene, on odgovara da bi mogla da pomogne tako što bi smanjila svoje namete. - Tako bi firmama ostalo više novca za radnike - dodaje on.

Struktura radnika bez plate

Državne firme100.000 radnika
Privatne firme200-550.000 radnika
Nezaposleni700.000 radnika
Ukupno1,35 miliona radnika

Šta čeka poslodavce

- Opomena s rokom do 15 dana
- Prekršajna prijava
- Kazne 800.000 - 1.000.000 dinara