KAD NEMA DRUGE IMOVINE, NA DOBOŠ IDE KROV NAD GLAVOM: Izvršitelji mesečno prodaju po 300 stanova
Strašno Samo u 2017. na javnim aukcijama prodato je 3.736 nekretnina, što znači da je na ulici ostalo gotovo 7.500 ljudi
Kako bi naplatili potraživanja od dužnika, javni izvršitelji su samo u 2017. godini prodali 3.736 nekretnina, što znači da je svakog meseca na doboš išlo 311 stanova ili kuća. Ako pretpostavimo da su u svakom domaćinstvu živela samo po dva člana, to znači da su javni izvršitelji bez krova nad glavom samo za jednu godinu ostavili malo manje od 7.500 građana.
Frapantan podatak da su javni izvršitelji samo u 2017. prodali 3.736 nepokretnosti kao sredstva izvršenja izneli su predstavnici Komore javnih izvršitelja (KJI) na konferenciji za medije juče u Beogradu. Ipak, oni tvrde da izvršitelji sve rade prema važećem Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, za koji priznaju da ima manjkavosti.
- Izvršitelj nema ovlašćenja da ispituje sudske odluke. On ne naplaćuje dug za sebe, već za državu koja ga je za to ovlastila. Prodaja nepokretnosti u postupku izvršenja čini svega jedan odsto u odnosu na ukupan broj predmeta i njoj se pribegava ako je nekretnina jedina imovina koju dužnik poseduje. Postoje sudske odluke posle dugotrajnih procesa, a izvršitelj radi po utvrđenim pravilima i u samom procesu izvršenja nema prava da išta menja. U znatnom broju slučajeva dužnici misle da će izvrdati sistem - rekla je Aleksandra Trešnjev, predsednik Komore javnih izvršitelja, i dodala da, ako bi se zakonom zabranila prodaja nekretnine u kojoj dužnik živi, postoji opasnost da bi dužnik koji je izrazito solventan svu ostalu imovinu mogao prepisati na nekog drugog kako bi izbegao naplatu potraživanja.
Predsednik Izvršnog odbora KJI Miodrag Grujović istakao je da su izvršitelji dužni da poštuju načelo srazmere pri naplati potraživanja.
- Ako nema druge nepokretnosti osim nekretnine, onda nema ni srazmere. Prodaja pokretne i nepokretne imovine regulisana je zakonom, a procenu vrše sudski veštaci. Možda neka nepokretnost vredi milion evra, ali ako niko neće da je kupi, ona vredi jedan dinar - rekao je Grujović i dodao da, kada se izvršenje primenjuje na platu ili penziju, izvršitelj ima pravo da naplati dve trećine zarade, a ukoliko dužnik ima kredit, onda se od plate ili penzije odbija iznos do granice od dve trećine.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Profimedia
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)