Sezonska zanimanja: Ima posla, samo nema ko da radi!
BEOGRAD - Brza zarada!
Jeste da vlada ekonomska kriza, ali i ona može da se prevaziđe! Barem preko leta jer to je vreme sezonskih poslova. Branje voća (najisplativije su maline), konobarisanje po morskim centrima, ali i rad na građevini isplate se ako nemate ama baš nikakav posao.
- Dnevnica za sezonske poslove iznosi između 1.500 i 2.000 dinara, a za ovakve poslove najviše su zainteresovani mladići i devojke od 25 do 30 godina - kažu sa sajta www. lakodoposla. com. - Ti mladi ljudi uglavnom odrade nekoliko meseci da bi imali za letovanje - dodaju.
Najviše zainteresovanih za sezonske poslove hrli u Crnu Goru i Grčku, gde konobarisanjem tokom dana zarade od 20 do 25 evra (bez bakšiša), i na ovaj potez se odlučuju i devojke i mladići, bez nekog naročitog pravila.
Što se tiče sezonskog rada u Srbiji, devojke koje se odluče za neki od tih poslova džeparac najčešće zarađuju radeći promocije za određene proizvode, dok mladići moraju da upotrebe i fizičku snagu kako bi zaradili dnevnicu od 1.000 do 1.800 dinara.
Najviše ponuda ima za konobarisanje u barovima, kafićima i hotelima, a prema poslednjem istraživanju sajta poslovi. infostud. com, u prethodne dve godine skoro polovina od 2.150 ispitanika tražila je neki sezonski posao u Srbiji, dok je 25 odsto učesnika u istraživanju uspelo i da ga pronađe. Anketirani su najčešće bili zainteresovani za poslove deljenja letaka, anketiranje i promocije, zatim za poslove u turizmu i ugostiteljstvu, kao i za branje voća, a nešto manje interesovanje vladalo je za građevinu.
Ovog leta omladinske zadruge najviše nude poslove u kioscima brze hrane, kafićima, restoranima i hotelima.
- Završila sam prava i volontiranje po advokatskim kancelarijama mi se smučilo, a sramota me je da me s 30 godina izdržavaju mama i tata, pa sam preko sajta Infostud našla posao i počela da delim promotivne letke. Sad me je pred roditeljima sramota i zbog toga... - kaže za Kurir Beograđanka Maja P.
Muškarci se lakše snalaze
Za muškarce postoji veća ponuda poslova pošto oni traže i rad u magacinima, pakovanje gotovih proizvoda, ali spremni su i za fizičke napore, poput istovara robe, razvoženja po gradu i sl. Istraživanje je takođe pokazalo i da je muškarcima u mnogo većoj meri bitna visina zarade nego ženama, dok su ženama bitniji vrsta posla, zaduženja i lokacija.
Koliko može da se zaradi
Branje malina 2.200 dnevno*
Deljenje flajera 120 po satu
Selidbe 1.500 - 2.500 dnevno
Promocije do 1.500 dnevno
Konobarisanje do 25.000 mesečno
Građevina oko 2.000 dnevno
Konobarisanje u Grčkojoko 20 evra dnevno
* cene su izražene u dinarima
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti