ZAPANJUJUĆI PODACI EUROSTATA: Srbi i Danci najveći hipohondri u Evropi
Uobrazilja Više od 10 puta godišnje kod lekara opšte prakse ide 15,5 odsto građana Srbije, što nas uz Dance svrstava u najveće uobražene bolesnike na Starom kontinentu
Razlog ogromnih gužvi u čekaonicama u domovima zdravlja u Srbiji konačno je otkriven, a to je, verovali ili ne, hipohondrija, odnosno umišljenost pacijenata da su bolesni!
Naime, čak 1,1 milion Srba, odnosno 15,5 odsto stanovnika zemlje, kod lekara opšte prakse ide 10 i više puta godišnje, što je Srbiju svrstalo na drugo mesto u Evropi.
Prema podacima Eurostata iz publikacije pod nazivom "Koliko često idete kod lekara?", veći hipohondri od Srba u Evropi su samo Danci, pošto čak 28,6 odsto stanovnika te zemlje ide kod lekara opšte prakse više od 10 puta godišnje.
Situacija je u EU drugačija. Čak 38 odsto stanovnika Evropske unije otišlo je kod lekara jednom ili dva puta u prethodnih 12 meseci, a učestalost odlaska kod lekara opšte prakse veća je kod žena nego kod muškaraca, a tako je i kad su u pitanju odlasci kog zubara i hirurga.
- Kad su zubari u pitanju, tu već hipohondrije nema jer 65,7% stanovnika Srbije nije otišlo kod njih nijednom. Sa 0,8% onih koji su išli više od 10 puta nalazimo se u sredini evropske liste. U vrhu su Slovenci, Portugalci, Kiprani i Hrvati. Kod hirurga je 3,2% stanovnika Evrope išlo više od 10 puta. Srbija je sa 4,8% stanovnika i ovde u vrhu, a veći udeo od nje imali su Češka, Nemačka, Kipar, Austrija i Belgija - analizira podatke Eurostata ekonomista Miroslav Zdravković, urednik portala Makroekonomija. org, i dodaje da mu nije poznato šta utiče na ovakve statističke rezultate, da li se radi o kulturi održavanja zdravlja, starosnoj strukturi stanovništva, ceni zdravstvenih usluga ili je u pitanju nešto deseto.
Dr Nevenka Dimitrijević, lekar opšte prakse u Domu zdravlja na Voždovcu, ističe da je 90 odsto poseta pacijenata nepotrebno i među njima ih ima svih životnih doba.
- Imamo veoma mnogo poseta pacijenata koje su nepotrebne i koje su administrativne prirode. Jedan od razloga što pojedinci dolaze i više puta u toku jednog meseca jeste taj što nemaju para da odjednom kupe sve lekove, pa traže da im prepišem jedan lek, onda za 10 dana dođu za dodatna dva, a za 15 dana za još jedan. Drugo, ima onih koji su se preforsirali u nekom fizičkom radu i žale se na bolove u ruci ili nozi, iako spolja ništa nije vidljivo i kad im kažemo da nije ništa strašno, pitaju zašto mi je otekla noga. Onda moramo da im radimo dodatne analize od glave do pete. Kad rezultati stignu, ništa se ne nađe, a njih do tada noga ili ruka prestane. Veliki broj je i onih koji dolaze da traže uput za dalje lečenje ili da bi išli na kontrolu, kao i za laboratoriju. Baš vole da idu na kontrolu, i to najčešće da provere da li im je neki narodni lek, koji im je preporučila komšinica, smanjio holesterol - ističe Dimitrijević i dodaje da ima i onih koji dolaze jer su im prethodni rezultati analiza zastareli.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Dragana Udovičić
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore