Protivpravni štrajk, više halabuka, organizovan je bez povoda, a cilj je ostvarivanje političkih interesa malog broja moćnika, kaže Borko Drašković

Menadžment RGZ najavljuje podizanje krivičnih prijava protiv rukovodstva štrajkačkog odbora i poziva zaposlene da prijave kršenje propisa!


Borko Drašković, direktor Republičkog geodetskog zavoda, navodi da će zatražiti od Državnog prvobranilaštva da podnese krivične prijave protiv rukovodstva štrajkačkog odbora zbog kršenja Zakona o štrajku.

0604-zorana-jevtic.jpg
Foto: Zorana Jevtić

Kako se otkriva u saopštenju za medije, Drašković podseća rukovodioce službi za katastar na obaveze iz sporazuma s Vladom Srbije o prekidu štrajka:
- Rukovodioci službi za katastar nepokretnosti u obavezi su da poštuju propise i sporazum o prekidu štrajka koji je Vlada Srbije potpisala sa predstavnicima sindikata kako bi zaposleni ostvarili pravo na zaradu.
Upozorava i na pokušaje sabotaže zarada i poziva zaposlene da, ukoliko neko krši zakon i na taj način utiče na zaradu, neophodno je prijaviti ih:
- Svi zaposleni u RGZ imaju pravo na svoju punu zaradu. Ukoliko rukovodioci službi budu kršili propise, molimo službenike da o tome obaveste odeljenje finansija kako bi se preuzele neophodne mere.

1001-marina-lopicic-mlo-1568.jpg
Foto: Marina Lopičić

Ističe se i da je štrajkački odbor namerno inscenirao problem isplata zarada u Novom Sadu kako bi se stvorio povod za štrajk.
- Protivpravni štrajk, više halabuka, insceniran je bez povoda, a cilj je ostvarivanje političkih interesa malog broja moćnika. Stopiranjem rada RGZ, blokira se rad privrede i funkcionisanje Vlade i ministarstava. Ponašanje čelnika sindikata ASNS i Nezavisnost, organizatora štrajka, izuzetno je neodgovorno i nanosi nemerljivu štetu građanima, poreskim obveznicima i državi - piše u saopštenju Borka Draškovića.


Šta predviđa Zakon o štrajku
Zakon predviđa da mora proći minimum 10 dana od najave štrajka do stupanja u štrajk.
Štrajkački odbor ne sme:
- da ugrožava bezbednost ili nanosi štetu
- da sprečava poslodavca da obavlja delatnost
- da sprečava zaposlene koji ne učestvuju u štrajku da rade
O zakonitosti štrajka odlučuje nadležni sud.


Kazne
Moguć i gubitak posla

- Kazne su novčane, ali postoji i drastična mogućnost da zaposleni izgube posao. Ako nije ceo kolektiv za štrajk, onda oni koji su stupili ne smeju da ometaju ostale radnike i ne mogu ih naterati na štrajk. Ukoliko dođe do prekršaja, sledi kazna od 40.000 do 50.000 dinara - objašnjava za Kurir Zoran Mihajlović, sekretar Saveza samostalnih sindikata i učesnik u pripremi ovog zakona.


Kurir.rs/ M. Vujović - N. Tomašević
Foto: Marina Lopičić, Zorana Jevtić