AKO IZGUBITE ČEKOVE, NADRLJALI STE: Poništenje ukradenih čekova samo na sudu
Peripetija Banka ne može da poništi izgubljene i ukradene čekove bez sudskog rešenja, a dok se sporni čekovi ne ponište, račun u banci ne može da se ugasi
Ukradeni novčanik sa novcem i ličnim dokumentima nije najveća nevolja koja građane može da snađe kada ih odžepare lopovi. Muke tek počinju ako su u novčaniku imali i veću količinu blanko čekova jer, za razliku od dokumenata, njih ne mogu da proglase nevažećim u banci koja ih je izdala, niti da zatvore tekući račun dok ti čekovi ne budu realizovani.
Da bi se kako-tako zaštitili da vrednost ukradenih čekova ne padne njima na grbaču ako ih kradljivac realizuje, opljačkani građani moraju da prođu sto peripetija i da ih na kraju sve to puno i košta.
Upravo u ovoj situaciji se našla Milica Serdarević iz Beograda kojoj je lopov u Pionirskom parku ukrao tašnu u kojoj je, pored novca i dokumenata, bilo i 14 čekova, pošto je bila krenula da uplati letovanje. Obratila se banci koja joj je čekove izdala, ali je tamo usledio šok kad su joj rekli da oni ne mogu čekove da ponište.
- Zamolila sam ih da odem i dam izjavu pod krivičnom i materijalnom odgovornošću i da je overim kod notara, ili gde god treba, da nijedan od tih 14 čekova nisam pustila i da ne dozvole da se ti čekovi realizuju. Rekli su mi samo da račun mora da ostane aktivan i da na njemu moram da imam 70.000 dinara u slučaju da lopov realizuje čekove ili ću u suprotnom ući u nedozvoljeni minus, pa će banka moći mene da tuži - ispričala je Milica Serdarević za RTS i dodala da su je u banci uputili da čekove odjavi u Službenom glasniku.
U Narodnoj banci Srbije potvrđuju da im se obraćalo više građana koji ne mogu da zatvore tekući račun zbog toga što su izgubili čekove ili su im ukradeni, kao i oni čiji su čekovi kasnije realizovani.
- Ako je banka izdala čekove, ona ima pravo da traži povraćaj nerealizovanih čekova ili poništavanje onih koji su izgubljeni ili ukradeni. Tek tada klijent može da ugasi tekući račun. Banka ne može da poništi izdate čekove (koji su izgubljeni ili ukradeni) dok se ne obavi amortizacija koju sprovodi sud. Zakonom o menici i Zakonom o vanparničnom postupku, propisano je da se amortizacija (poništavanje) čeka vrši davanjem predloga za amortizaciju čeka nadležnom sudu, koji rešenjem poništava označeni ček. Pravosnažno rešenje suda o amortizaciji čekova nakon toga se dostavlja banci, koja evidentira da su ti čekovi poništeni, koji se onda ne mogu realizovati kod banke - objašnjavaju u NBS.
Ukoliko vlasnik ukradene čekove ne poništi u sudu, jedini način da povrati novac jeste da tuži trgovce koji su ih realizovali, što je, ako uopšte i dobije spor, s obzirom na vrednost čeka, neisplativo.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Shuterstock
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)